1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
15

The function f(t) = 5 (4)^t represents the number of frogs in a pond after t years. If this function is graphed, what would be t

he meaning of the y-intercept?
The pond starts off with 4 frogs




The number of frogs multiplies by 4 each year




The pond starts off with 5 frogs




After the first year, there are 20 frogs
Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]3 years ago
8 0
From my understanding and calculations I got the answer D “after the first year, there are 20 frogs”
You might be interested in
Solve both by substitution method (algebra 2) and show work please<br><br> -2x-7y=22<br>-7x-5y=-1
Alex17521 [72]
\bf \begin{cases}&#10;-2x-7y=22\\&#10;-7x-5y=-1&#10;\end{cases}\qquad \textit{let's solve the \underline{second one} for "x"}&#10;\\\\\\&#10;-7x-5y=-1\implies -7x=5y-1\implies x=\cfrac{5y-1}{-7}&#10;\\\\\\&#10;\boxed{x=\cfrac{1-5y}{7}}\impliedby \textit{now, let's substitute it in the \underline{first one}}&#10;\\\\\\

\bf -2\left( \frac{1-5y}{7} \right)-7y=22\implies \cfrac{10y-2}{7}-7y=22&#10;\\\\\\&#10;\textit{now, let's multiply both sides by 7, to toss the denominator}&#10;\\\\\\&#10;7\left( \cfrac{10y-2}{7}-7y \right)=7(22)\implies 10y-2-49y=154&#10;\\\\\\&#10;-39y=156\implies y=\cfrac{154}{-39}\implies \boxed{y=-4}&#10;\\\\\\&#10;\textit{now, let's use that in the \underline{first one}}&#10;\\\\\\&#10;-2x-7(-4)=22\implies -2x+28=22\implies 6=2x\implies \cfrac{6}{2}=x&#10;\\\\\\&#10;\boxed{3=x}
4 0
3 years ago
You sell apple cider for a fundraiser. For each gallon of cider you sell, the company that makes the cider receives $x$ dollars,
pav-90 [236]

Answer: You receive 14x+45 dollars for each gallon of cider that you sell.

Step-by-step explanation:

Given: For selling each gallon of cider, the company receives x dollars.

You receive = Remaining amount

i.e. You receive  $(Selling price - x)

By selling 15 gallons in 15x+45 dollars, you have received (15x+45)-x dollars

i.e. You received 15x+45-x dollars

i.e. You received 14x+45 dollars.

Hence,  you receive 14x+45 dollars for each gallon of cider that you sell.

7 0
3 years ago
Help please!!!! will upvote answers!!!!
statuscvo [17]
Formula for finding the area of a rectangle: length x width

Formula for finding the volume of a rectangular prism: V = lwh
7 0
4 years ago
PLS HELP!!! BRAINLIEST
Alina [70]

Answer:

Using the visual, 20 blocks, but you still need to change it to match the problem's scale

Step-by-step explanation:

First just try to find a way out and count the blocks. That's what I did. The part I haven't done is scale it. As the starting and end points of the grid are given, but where they fall is not clear, I don't know what the block to number ratio is. Sorry, maybe ask a teacher, they shouldn't take off any points.

5 0
3 years ago
Find the equation of a line parallel to y=2x+1 that contains points (14, 3)
Norma-Jean [14]
The equation is y=2x-25
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the value of X°<br> a.25°<br> b.85°<br> c.75°<br> d.105°
    14·1 answer
  • Graph the line with the equation y= x - 7
    13·1 answer
  • What is the volume of a cube with length 7 cm? V = lwh cm3
    8·2 answers
  • A toy has various shaped objects that a child is supposed to push through matching holes. The area of the square hole is 5 cm2.
    5·1 answer
  • Five submarines sink on the same day, and all five go down at the same spot where a sixth had previously sunk. How might they al
    13·1 answer
  • Sara claims that the number of pages she has read in her book is proportional to the number of minutes that she has spent readin
    12·1 answer
  • Four time the diffrence of eight and a number​
    13·2 answers
  • PLSS HELP!! Pentagon JKLMN is similar to pentagon VWXYZ. What is the measurement of angle W?
    13·2 answers
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • John spent 30 minutes developing an estimate for a job. The job itself took 2 hours, 45 minutes to
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!