1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
5

NEED HELP QUICK PLEASE SOLVE FOR X(GEOMETRY)

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]3 years ago
8 0

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

\frac{x + 29}{2}  = x + 19 \\

Multiply sides by 2

x + 29 = 2(x + 19)

x + 29 = 2x + 38

2x  + 38 = x + 29

Subtract sides x

- x + 2x + 38 =  - x + x + 29 \\

x + 38 = 29

Subtract sides 38

x + 38 - 38 = 29 - 38

x =  - 9

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

You might be interested in
A new park was designed to contain two circular gardens. Garden A had a diameter 50 m, anf garden B has a diameter of 70 m. If t
kvasek [131]

about 78.539 meters. smallest diameter = 50. plug that into the equation C = πd

7 0
3 years ago
For questions 1-4 The spinner to the left is spun 100 times.
lara [203]

Answer:

1) If it is spun 250 times, it will not land on W 207 times.

2) If it is spun 100 times, it will land on N 17 times (rounded up).

3) 1 out of 6

4) It has the same answer as 1) <em>(If it is spun 250 times, it will not land on W 207 times.)</em>

4 0
3 years ago
Solve for x<br><br> x/4= 25<br><br> quick
storchak [24]

Answer:

x=100

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a circle has a radius of 2.5 inches what is the area of the circle
daser333 [38]
The answer should be 19.63
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month
andrew11 [14]

2.5 years = 30 months

7500$ in 30 months

x$ in 1 month

___________________

x = (7500*1)/30 = 250

The answer is 250$/month.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many solutions does this following equation have? -15y + 7 +17y = 2y + 70
    10·2 answers
  • Can you guys help me ?
    9·2 answers
  • Pleaaaseeeee hellpppp I'm begging :(!!!!!!!! I nee an answer for number 12 pleaaaseee !! For brainlest and thanks :))
    14·1 answer
  • Answer this for points and brainilest
    6·1 answer
  • PLEASE HELP I ADDED A PIC TOO!
    13·1 answer
  • A city has a population of 350,000. The population has decreased by 30% in the past ten years. What was the population of the ci
    14·1 answer
  • Someone help me with maths questions pls about pythagoras, ill give u brainliest
    7·1 answer
  • Kim bakes 1/4 of the cookies that are sold at a local bake sale. 1/3 of her cookies are chocolate chip. 1/4 of Kim's chocolate c
    5·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • What value of p makes this equation true? 3p − 8 = −23
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!