1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
3 years ago
8

Which of the following correctly describes the Pythagorean theorem

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
5 0

Answer:

2)The sum of the squares of the lengths of the legs of a right triangle is equal to the square of the length of the hypotenuse.

Step-by-step explanation:

(leg₁)² + (leg₂)² = (hypotenuse)²

You might be interested in
If lim(x->3) f(x)=7, which of the following must be true?
fenix001 [56]
<span>If lim(x->3) f(x)=7, then </span><span>f(3) = 7.</span>
5 0
2 years ago
Stu wants to join a gym. Fit-Place charges a $135 startup fee and then $35 per month. The Factory has no startup fee but charges
antiseptic1488 [7]

I don't know the answer use a calculater

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve u^2 = -4, where u is a real number. Simplify your answer as much as possible.
alexdok [17]

Answer:

2i and -2i

Step-by-step explanation:

I'll change u to x to be easier to understand.

x^2 = -4

sqrt(x^2) = sqrt(-4)

sqrt(-4) = 2i, or -2i

8 0
2 years ago
F(x)=x 2<br> g(x)=x 2 -8<br> We can think of g as the translated version of f.
Maru [420]

Answer:

To get the function <em>g</em>, shift <em>f </em>down by 8 units.

Step-by-step explanation:

The constant - 8  at the end of function g(x) suggests the parent function f(x) was translated 8 units down.

8 0
2 years ago
In a 4x4x4 cube, the face is painted red, then divided into 64 1x1x1 cubes. How many of the 1x1x1 cubes are painted 1 or 2 faces
WITCHER [35]
Is 28 I think I am not sure
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. The Wall Street Journal reported that bachelor’s degree recipients with majors in business average starting salaries of $53,9
    15·2 answers
  • How many feet are in 8.72 mm?
    10·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS FAST Will the red square and the orange square always equal the blue square? What colored square is the hypot
    15·1 answer
  • Someone help me click this picture​
    8·1 answer
  • Standard form (1.5*10^-3) * (2*10^4)
    5·1 answer
  • What is 8.256 divided by 0.16 "with work please"
    5·1 answer
  • Please help ASAP!!! At a dinner party, two desserts are being served. Six of the guests choose cheesecake, and eight of the gues
    7·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Working alone, it takes Trevon eight hours
    6·1 answer
  • Madison plants a 3-yard by 6-yard rectangular vegetable garden. She puts rope around the edges. The rope costs $2 per yard. What
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!