1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
10

A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?

Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]3 years ago
5 0
32.34/6 = $5.39 per sock
You might be interested in
Neeeeed help please
Nikolay [14]
A nice riddle, mathematical riddle.

Assuming a turtle winning means the declared winner is the weaker one actually won over the stronger one.  In this context, the turtle winner is the one who has a lesser number of favourable votes.

The given rules for the points are as follows:
1. Point for the first choice must be greater than or equal to that of the second choice.
2. All points must be positive whole numbers.

Let's suppose we have Henry against Tim.
Henry is favourite of the voters and is the leading candidate, according to popular polls.
Tim is an excellent manipulator, sly, and everybody knows this.

On polling day, the vote count came out as follows (in point counts)

Henry      Tim
2              1
2              1
2              1
2              1
2              1
2              1
10            1  (Henry's own vote)
1          100  (Tim's own vote)
------------------
17        107  TOTAL POINTS

So Tim the turtle was declared winner of the race, and since everything was according to rule, even a recount of the votes did not change the results.

Be aware, voting by districts (instead of popular votes) also exhibits a similar problem.



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quien me ayuda<br> (((2)³)¹)⁶<br> ((((-4)³)¹)⁷)¹
sukhopar [10]
I really don’t know and dudjduifhdhsid
4 0
3 years ago
Deon is riding his bicycle. He rides for 7 hours at a speed of 22.4 kilometers per hour. For how many kilometers does he ride
salantis [7]
By hypothesis, Deon is riding at a speed of 22.4 kilometers per hour. So each hour, he completes 22.4 km.

If he rides for 7 hours, he completes 22.4 * 7 = 156.8 km

So in 7 hours, he rides 156.8 kilometers.

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
Are these two expressions equivalent to each other?
disa [49]

Answer:

they are equivalent

Step-by-step explanation:

simplifying 12r + p -4r + 6p you get 8r + 7p

so yes they are equal

7 0
2 years ago
Answer ASAP and I’ll mark you brainliest!
marusya05 [52]

Answer:

The box will hold 594in³

Step-by-step explanation:

volume = length x breadth x height

= 18in x 11in x 3in

= 198 in² x 3in

= 594in³

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Do number 36 only, thx!
    8·1 answer
  • If you solve using the equation for the constant of proportionality, y/x = k with k = 4/5 and y = 2/3, what is the value of x?
    8·2 answers
  • Simplify 12 to the 3rd over 12 to the 7th.
    5·2 answers
  • What is the midpoint of AC?
    11·2 answers
  • Please please please! Need now please!
    5·2 answers
  • 30 points!!!
    13·1 answer
  • I need help on this question
    14·1 answer
  • The graph below shows the numbers of cups of strawberry juice that are mixed with different numbers of cups of lemon-lime soda t
    13·1 answer
  • Translate this expression:<br> 8 less than y
    7·2 answers
  • Please solve for both parts ​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!