1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
3 years ago
12

Help me with this question pleaseeee

Mathematics
2 answers:
Tatiana [17]3 years ago
7 0
The answer is A=69
Hope this help
Lerok [7]3 years ago
3 0

Answer:

a=69

Step-by-step explanation:

121-52 is equal to 69

You might be interested in
Picture above ^^^^^^^
Nitella [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Since this is a test/hw, I'll give a hint.

This problem at first can seem a bit difficult with q's and power's everywhere.

But let's take a step backward. A power is when your mutiplying something by itself again and again.

Ex: 3^3=3 times 3 times 3

But what if we had something liiiike this:

(3^3)2

In this case its now

(3 times 3 times 3)^2, so its "techinicaly" (27)^2. And you would a fairly large number, which I'm to lazy to solve. But that's not the point.

We've seen what a power is deconstructed, and what a power is. Because my explantion probably confused you more than it helped, I'll give an example.

(2^2)^2=(2 times 2)^2=(4^2=16=2^4

However, there is a shorter way to solve it.

(2^2)^2=2^(2 times 2)=2^4

Hope this helps.

8 0
3 years ago
Find AEB<br><br> find AED<br><br> find DBC
d1i1m1o1n [39]

Answer:

Your answer is correct in the image

there is no need to change that

3 0
3 years ago
The slope of a line is 5/9 and the slope of another line is -975. The two lines<br> are
Bond [772]

Answer:

the third option - they are perpendicular to each other.

Step-by-step explanation:

for a perpendicular slope we need to exchange the x and y values (remember, a slope is the ratio of y/x) and flip the sign.

and that is exactly what happened here.

3 0
3 years ago
You go to the store and pick out 3 apples for $0.60 each, 2 bananas for $0.50 each, and 1 quart of yogurt for $4.50. At checkout
Arlecino [84]

Answer:

$5.44

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the unit rate, expressed in kilometers per minute?
nikklg [1K]
The correct answer is D
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a ≥ - 11 3 + 2 a
    12·2 answers
  • Use the original price and the markup to find the retail price.
    7·1 answer
  • Oliver is determining the number of cats in his math class. Oliver is collecting what kind of data?
    13·2 answers
  • Which of the following best describes the graph of the polynomial function<br> below?
    11·2 answers
  • Elena earned a pen from her teachers pen box. In the box are 4 red pens, 8 purple pens, 2 pink pens, and 5 blue pens. If the tea
    11·1 answer
  • U^3-512=()(u^2+8u+64)
    15·1 answer
  • Two sailboats are traveling along the same path away
    5·1 answer
  • What is y in the first line if the line passing though (-1,y) and (1,0) perpendicular to the line passing (8,4) and (-1,1) ?
    6·1 answer
  • Find the smallest 4 digit number which is exactly divisible by 72 and 108<br>with explaination​
    5·1 answer
  • Almost done!!! Appreciate the help
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!