1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
3 years ago
6

Ava graphs the function h(x) = x2 + 4. Victor graphs the function g(x) = (x + 4)2. Which statements are true regarding the two g

raphs? Select three options.
Ava’s graph is a vertical translation of f(x) = x2.
Victor’s graph is a vertical translation of f(x) = x2.
Ava’s graph moved 4 units from f(x) = x2 in a positive direction.
Victor’s graph moved 4 units from f(x) = x2 in a positive direction.
Ava’s graph has a y-intercept of 4.
Mathematics
2 answers:
almond37 [142]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

a

Anika [276]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

A: true. Her graph goes 4 units up.

B: False. His graph goes 4 units to the left. Be sure you check this answer out.

C: True. It moved from (0,0) to (0,4)

D: Victor's graph move left in the minus direction. False.

E. True. See C.

You might be interested in
big water canoeing company rents conoes for 75$ per hour. explain why the point (0,0) and (1, 75) are on the graph of the relati
Pepsi [2]
The X (1) axis represents the number of hours, and the Y (75) axis represents the number of dollars. When 0 hours are passed, 0 hours are payed (0,0) 1 hour 75 dollars are payed (1, 75) 2 hours 150 dollars is payed (2, 150) and so on
3 0
3 years ago
if a person earns $2600 in 4 weeks, how much can the person earn in 20 weeks at the same rate of pay?
AlladinOne [14]

Howdy!

To do this we first have to find the unit rate of 2,600.

2,600/4=650 each week. Then, we just multiply 650x20, with 20 being the number of weeks.

650x20=13,000<---Answer

-Seth

4 0
3 years ago
NEED HELP ASSAP 100 POINTS WILLL GIVE BRAINLIEST1Give me an example of how supply or demand affects price in the real world. 2Ho
Vanyuwa [196]

Answer to question 1:

When supply of a product goes up, the price of a product goes down and demand for the product can rise because it costs loss.

Answer to question 2:

Commercial banks play an important role in the financial system and the economy. ... They provide specialized financial services, which reduce the cost of obtaining information

Answer to question 3:

Government regulation affects the financial services industry in many ways, but the specific impact depends on the nature of the regulation. Increased regulation means a higher workload for people in financial services.

Answer to question 5:

Adam Smith because he was a Scottish economist, philosopher and author as well as a moral philosopher, a pioneer of political economy and a key figure during the Scottish Enlightenment, also known as ''The Father of Economics''.

7 0
3 years ago
A student needed to prepare 500mL of 1X TAE buffer to run a QC gel. The stock solution in the lab is 5X TAE. What volumes of sto
Xelga [282]

Answer:

you need 100ml of 5X TAE and 400ml of water.

Step-by-step explanation:

You need to use a rule of three:

C_1V_1=C_2V_2

where:

\left \{ {{C_1= 5X} \atop {C_2=1X}} \right.

and

\left \{ {{V_1 = V_{TAE}} \atop {V_2=500ml}} \right.

Therefore:

V_{TAE} = \frac{V_2*C_2}{C_1}

V_{TAE} = 100ml

Then just rest the TAE volume to the final Volume and you get the amount of water that you need to reduce the concentration.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation.<br> 5(5x + 1) = 3x - 9x<br> x=<br> (Type an integer or a simplified fraction.)
pogonyaev

Answer:

x = -5/31

Step-by-step explanation:

5(5x + 1) = 3x - 9x multiply 5 with the inside of the parenthesis, 5(5x + 1) = 25x + 5

25x + 5 = 3x - 9x add the like terms, 31x = -5 and x = -5/31

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify p(p - q) - q(q - p). p 2 - q 2 p 2 + q 2 p 2 + pq - q 2 p 2 - pq - q 2
    12·2 answers
  • Solve<br> 3x + 2y + 5x - y
    8·2 answers
  • Why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
    6·1 answer
  • How do you say 9.954 in word form
    13·2 answers
  • Helpppp plsssss!!
    6·1 answer
  • A group of women tried five brands of fingernail polish and ranked them according to preference. What level of measurement is th
    15·1 answer
  • Help me plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    12·1 answer
  • Please i need your help?
    5·1 answer
  • A restaurant serves custom-made omelets, where guests select meat, cheese, and vegetables to be added to their omelet. There are
    14·1 answer
  • Since the coordinate (-6, 9) is on the graph on the previous page, make sure it
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!