1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
2 years ago
8

Leticia spends $18.45 on a shirt. She spends at least $3.00 more than Humberto spends. If h represents the amount Humberto spend

s, which symbol can be used to complete the inequality below to represent this situation?
18.45 blank 3 + h
>
<
Greater-than-or-equal-to
Less-than-or-equal-to
Mathematics
2 answers:
sineoko [7]2 years ago
8 0

Answer:

18.45 <u>></u> 3 + h

Step-by-step explanation:

dexar [7]2 years ago
4 0

Answer:

greater than or equal to

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Who was born in California and makes use of symbolism, folklore, oral tradition, popular stories and songs within his novels?
VladimirAG [237]
The correct answer is John Steinbeck. He is famous for his depiction of Californian common folk lives and even won a Nobel prize for his depictions of it.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 35 pound dog eats an average of 2 1/2 cups of dry dog food a day. If you assume that there is a relationship between size and
zimovet [89]
70 / 35 = 2
So the 70 pound dog weights double the weight of the 35 pound dog, so he will eat twice as much.

2 x 2.5 = 5 cups

Meaning he will eat 5 cups of dry dog food a day.

By the same logic a 140 pound dog would have to eat twice what a 70 pound dog eats, that is 10 cups of dry dog food a day, so 7 1/2 cups are not enough.

Challenge: per pound a dog eats more than a cat. Since you know a 140 pound dog eats 10 cups, you can dive 140 by 10, to find out that each cup feeds 14 pounds, so half a cup would be the amount of food to feed a 7 pound dog, meaning that a dog weighing 1 pound less than a 8 pound cat would need the same amount of food, so it eats more than a cat.

8 0
3 years ago
Can someone answer this question for me pls n thanks
allsm [11]

Answer:

Mean: 29.5;    Median: 26;    Modes: 25, 26

Step-by-step explanation:

Add 10+12+25+25+26+26+30+31+33+34+47+55 = 354

Then divide it by 12      354/12 = 29.5

Mode are numbers that appear most often which in this case are 2 numbers, 25 and 26.

8 0
2 years ago
Help me with a algebra word problem
Alexandra [31]
0.80m
0.50c
1.40B
0.50(8)+0.80(16)
1.40(5)-12.8(3)
31.04 should be your answer, sorry if I'm wrong! 
6 0
3 years ago
What is the slope of the line on the graph below?
Mrac [35]
I believe the slope of the line is 1/3
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which speed is the fastest?
    8·1 answer
  • 10. -3.8x - 5.9x = 223.1
    11·2 answers
  • Isabella can jump 4 feet 4 inches, Ryan can jump 1 yard 1 foot, and David can jump 51 inches. Who can jump the farthest?
    10·2 answers
  • Please answer with explanation, I don't understand.<br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bx%5E2-14x%2B49%7D%20%3Dx
    15·1 answer
  • Write an equation of a line perpendicular to x = -7 and passes through the<br> point (4,9).
    11·1 answer
  • A bookshelf is 9 feet wide. A set of mystery books fills 1/6 of the shelf space. Each book in the set is 3/8 inch thick. How man
    10·1 answer
  • Olivia picked some peaches from her tree. She weighed each of the peaches. The results are shown in the line plot. What is the t
    9·1 answer
  • (-786)+(-923)=(-923)+(-786) <br> verify
    15·1 answer
  • A newly drilled water well produces 95,000 quarts of water per week. With no new water feeding the well, the production drops by
    9·1 answer
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!