1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
8

The length of a rectangle is 3 1/6 cm longer than the width. The perimeter of the rectangle is 15 1/3 cm. What are the width and

length of this rectangle?
PLS HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mathematics
1 answer:
Novay_Z [31]3 years ago
7 0
I need points sorry
You might be interested in
Find the probability of answering the first three multiple choice questions correctly
alisha [4.7K]
1/12 if each Question is A-D
4 0
3 years ago
Alexander is raking leaves to earn money to buy a bicycle that costs $300 including tax.
zheka24 [161]

Answer:

19 yards

Step-by-step explanation:

75 - 50 = 25

15 * 19 = 285

285 + 25 = 310

3 0
3 years ago
50 pounds of pet food for $37.99. What is the cost per pound? ( round to the nearest hundredth)
katrin2010 [14]
1 lb of pet food is 76/lb.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A is a type of equation with strictly different variables, or a combination of different numbers and variables.
erastova [34]

Answer:

literal equation

Step-by-step explanation:

The type of equation that is being described is known as a literal equation. Like mentioned these hold different variables and or can be a combination of variables and numbers. The best example or representation of a literal equation would be most formulas in geometry. For example, the area of a circle which is the following

A=πr2   ... in which A and r are both variables but also mixed with 2

8 0
3 years ago
What pre-reading strategy would help you determine which items or information might be important to learn?
kenny6666 [7]

Answer:

Discussion.  

Pictures.

The title.

Story telling.

Short conversations.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Go Math grade 6 standards practice workbook common core edition pages 101 & 102
    9·1 answer
  • Please help me with this please
    14·1 answer
  • If a circle is inscribed in a square, which of the following must be true? Check<br> all that apply
    14·2 answers
  • Choose the correct answer. Your bill from Acme is marked "3/12, net 30." The amount of the bill is $98.65. If you pay the bill w
    5·2 answers
  • the number of kilograms of water in a human body varies directly as the mass of the body an 84 kg person contains 56kg water how
    8·1 answer
  • 2x^2 +5x+3/x^2+2x+1​
    10·1 answer
  • Find the product of the first 3 positive integers and then the first 5 negative integers.
    7·2 answers
  • 16 Compare Dawn earned $97.50 for 10 hours of work. Amy earned $120 for 12 hours
    15·1 answer
  • What is the simpler form of<br> (2k²− k+ 3) + (5k²+ 3k +7)?
    8·1 answer
  • Can someone please help me understand this problem!!’?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!