1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eddi Din [679]
2 years ago
8

Can someone please help

Mathematics
1 answer:
natka813 [3]2 years ago
3 0

Answer:

see image

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the slope of the line that passses thruogh 1,5 and 10,9
zheka24 [161]

<em>The</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>4</em><em>/</em><em>9</em>

<em>please</em><em> </em><em>see</em><em> the</em><em> attached</em><em> </em><em>picture</em><em> for</em><em> full</em><em> solution</em>

<em>H</em><em>ope</em><em> it</em><em> helps</em>

<em>G</em><em>ood</em><em> luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em>

6 0
3 years ago
if you have 20 yards of ribbon and need to vut it into 2 yard lengths how many cuts do you have to make. step by step if u can i
wlad13 [49]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Given: 20 yards of ribbon in total. Need to make 2 yards each.

To find out how many yards you need to cut, divide:

20 / 2 = 10

So, you need to make 10 cuts for the 20 yards.

Hope this helped.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of a dirt bike decreases by 15% each year. If you purchased this dirt bike today for $500, to the nearest dollar how m
guapka [62]
$500 x 0.85 = 425
$425 x 0.85 = 361.25
$361.25 x 0.85 = 307.10 
$307.1 x 0.85 = 261
$261 x 0.85 = 221.85 
5 0
3 years ago
Yesterday, stanley's doughnut shop sold 2/3 as many chocolate doughnuts as cinnamon doughnuts. if they sold 7 1/4 trays of cinna
katovenus [111]
You figure out the amount of chocolate doughnuts sold by multiplying 2/3 by 7 1/4

first you change 7 1/4 to an improper fraction:
7 1/4= 29/4
now multiply 2/3×29/4 by multiplying the two numerators then putting that over the two denominators multiplied: (2×29)/(3×4)=58/12
now simplify:58/12=4 10/12= 4 5/6

the answer is Stanley's doughnut shop sold
4 5/6 trays of chocolate doughnuts
5 0
3 years ago
Image attached pls help 40 points
lutik1710 [3]

Answer:

Jake:y

grandma:6y

cousin:y+5

the sum of all their ages:8y+5

Step-by-step explanation:

given Jake:y

His grandma is 6 times his age

so

grandma:6y

His cousin is 5 years older than

him.

so

cousin:y+5

the sum of all their ages is

y+6y+y+5

8y+5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ells room measures 78 inches by 96 inches Sarah's room measures 66 inches by 108 inches they want to combine their rooms how lar
    7·1 answer
  • Sue scored a total of 35 points in two games. She scored 6 times as many points in the second game as in the first. How many mor
    7·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Math i need help x-2y=1
    10·1 answer
  • What is the value of the expression when a+10 when a=6
    9·2 answers
  • Pleeeaase can u helppp meee thanks will mark brainliest!!
    9·1 answer
  • gina writes 2 pages per hour write an equation that shows the relationship between the hours spent writing x and the total pages
    5·1 answer
  • Describe fully the single transformation that maps shape A onto shape B.
    14·1 answer
  • Need help please!!!!
    6·1 answer
  • if the slopes of the lines in the system are equal and their y-intercepts are also equal, then the system is blank and blank
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!