1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
5

Adrian says that 4(-9)= 36. Why is Adrian incorrect?

Mathematics
1 answer:
xenn [34]3 years ago
4 0

Answer:

4(-9)= -36

Step-by-step explanation:

Since there's a negative on the 9 it will affect the product. So the answer is supposed to be a - 36.

You might be interested in
Alisha has a $15,000 car loan with a 6 percent interest rate that is compounded annually. How much will she have paid at the end
jolli1 [7]
It is $15,900.50 because it says 15,000 car loan with a 6 percent rate.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. The product of two even numbers is always divisible by 4.<br> a) True<br> b) false
lisov135 [29]

Answer: True

Here's an example:

6 x 8 = 48

48/ 4 = 12

14 x 12 = 168

168/4 = 42

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the diagram below, m
SCORPION-xisa [38]

Answer:

m<CGE: 86

Step-by-step explanation:

<CGE:

64 + 30 + x = 180

94 + x = 180

x = 86

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You hate it when rabbits run into your yard and eat your garden. to prevent this you can rent a wolf to scare the rabbits at Wol
Natalka [10]
At Wolf-M-Up,  Cost = 17.50 + 2.25(number of days)

At Fangs-R-Us, Cost = 24.25 + 1.5(number of days)

The costs are the same when   [ 17.50 + 2.25 D  =  24.25 + 1.5 D ].

Subtract  1.5D  from each side:  17.50 + 0.75 D  =  24.25

Subtract  17.50  from each side:  0.75 D  =  6.75

Divide each side by  0.75 :                <em>D  =  9 days</em>

Substitute  9  for the number of days at either company,
and the cost is<em>  $37.75</em> .

If you only want the wolf for a few days, then Wolf-M-Up is cheaper.

If you plan to keep it for more than 9 days, then Fangs-R-Us will cost less.

For exactly 9 days, both wolves will cost the same  $37.75 .
3 0
3 years ago
URGENT nEED HELP I DON"T UNDERSTaND
Dovator [93]

The proposal for the price for a number of shirts given by the four companies can be analyzed graphically, given that each price list gives a straight line, and the result presented using a piecewise function approach as follows:

\begin{cases} & \text{ if } 20 \leq  x\leq 40 \ The \ company \ to \ be \ selected \ is \ Easy \ Calculation\\ & \text{ if } 40 < x \leq 80\ The \ company \ to \ be \ selected \ is \ Shirtee \\ & \text{ if } 80 < x \leq 200\The \ company \ to \ be \ selected \ is \ T-Shirts\ R\ Us \end{cases}

<h3>What is a piecewise function?</h3>

A piecewise defined function is one that has other sub functions which are applied over different intervals of the domain.

The given table of values and equation are plotted on a graph using MS Excel

From the graph, and the table created, we have:

When the number of shirts on order is less than 40, the least expensive is Easy Calculation shirts

When the number of shirts are more than 40 but less than 80, the least expensive proposal is given by Shirtee

When the number of shirts to be ordered is more than 80, the company that gives the least expensive proposal is T-Shirts R Us

The selection table is presented as follows:

\begin{cases} & \text{ if } 20 \leq  x\leq 40 \ The \ company \ to \ be \ selected \ is \ Easy \ Calculation\\ & \text{ if } 40 < x \leq 80\ The \ company \ to \ be \ selected \ is \ Shirtee \\ & \text{ if } 80 < x \leq 200\The \ company \ to \ be \ selected \ is \ T-Shirts\ R\ Us \end{cases}

Learn more about piecewise defined functions here:

brainly.com/question/18499561

#SPJ1

3 0
1 year ago
Other questions:
  • A game box for video games is shaped like a rectangular prism what is the surface area of the game box
    14·1 answer
  • Which of the following statements is/are true?
    7·1 answer
  • 5/4 - 4/4 ples tell me​
    6·2 answers
  • Would each of these be considered linear or nonlinear functions? Why?
    7·2 answers
  • A number is written in scientific notation.
    12·1 answer
  • Molly opened a savings account to save for a bicycle. She deposited the same amount of money each week. At the end of 18 weeks,
    6·1 answer
  • A car is traveling at a constant speed of 55 miles per hour. Using m for miles and t for time, write 2 equations to represent th
    10·1 answer
  • 7+3 (2x - 5) = 3x +7
    11·2 answers
  • 1. Find the measure of the angle indicated 88°
    5·1 answer
  • Please help
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!