Answer:
add 6
Step-by-step explanation:
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
I think so im not sure tho so sorry if its incorrect
Answer:
Jada ran 1.977 miles farther than Noah.
Step-by-step explanation:
Jada = 7.1m [J=7.1] & Noah = 5.123m [N=5.123] & Additional miles = AM
J-A=AM
7.1-5.123=AM
7-5=2, 0.1-0.123=-0.023
2-0.023=1.977
AM=1.977
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
Answer:
17 pants and 9 shirts
Step-by-step explanation:
questions like this require you to guess numbers first then adjust them as needed. I originally guessed 20 pants and 6 shirts, however the number was too high, so I put less pants, since they're the higher number. if the number was too low you would use less shirts since they're the lower number. after a couple of tries you'll get
(225 × 17) + (125 × 9) = 4950
but seriously who spends almost 5000 dollars on clothes from one store in one outing, that's so much money