Answer:
3ft
Step-by-step explanation:
Answer:
1 ounce costs 0.25$
Step-by-step explanation:
I have no idea what the question is as there is no question but that's the answer for what I think you wanted to know
Answer with explanation:
The given statement is which we have to prove by the principal of Mathematical Induction

1.→For, n=1
L H S =2
R H S=1
2>1
L H S> R H S
So,the Statement is true for , n=1.
2.⇒Let the statement is true for, n=k.

---------------------------------------(1)
3⇒Now, we will prove that the mathematical statement is true for, n=k+1.

Hence it is true for, n=k+1.
So,we have proved the statement with the help of mathematical Induction, which is

Answer:
$5.88
Step-by-step explanation:
3 erasers ⇒ $4,41
4 erasers ⇒ $A
A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers
A = $ 5.88