1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
9

To sell paintings, Faith rents a stall at First Monday for $450. She

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]3 years ago
6 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

when she rents the stall then she is at a deficit of $450, when she then buys materials, she loses another $40. this means she starts out 490 in the whole and that 490 needs to be less then what she sells in order to make a profit. if it helps, she actually needs to sell 4 paintings. Hope i helped!!!!!!

You might be interested in
What is the value of x in the figure below?<br><br> A-9<br> B-14 1/3<br> C-45 2/3<br> D-81
laila [671]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3x9+ 27 + 8= 35

8 0
3 years ago
1/R = 1/A + 1/B assuming that all denominators are non-zero solve for B
Rashid [163]

Answer:

1/B = 1/R - 1/A

B/R - B/A = 1

B - BR/A = 1

B = 1 + BR/A

7 0
2 years ago
Case Study:
Ber [7]

Answer:

Current Cost = Rs 360000

24000 units sold at rs 20 per unit

Turnover = 24000 * 20 = Rs 480000

Present Profit = 480000 - 360000 = Rs 120000

Profit per unit = 120000/24000 = 5 rs per unit

cost increased for increasing 3000 Production

Direct Material cost increase = (120000/24000) * 3000 = Rs 15000

Direct Labour cost increase = (84000/24000) * 3000 = Rs  10500

Variable overhead increase = (48000/24000) * 3000 = Rs 6000

Semi variable cost increased = Rs 1000

Cost Increased = 15000 + 10500 + 6000 + 1000 = 32500

Price per unit = Rs 14

Turnover from 3000 units = 14 * 3000 = Rs 42000

Proposed Profit from 3000 units = 42000 -32500 = Rs 9500

Proposed Profit per unit = 9500/3000 =  Rs 3.17

Decision Depends upon management  as Profit is there in a new market but per unit profit is  lesser than current profit

Step-by-step explanation:

Got the answer from amitnrw

3 0
2 years ago
Jill made chocolate shakes for a party she used 1/4 cup of milk for each shake how many ounces of milk did Jill need to make for
PIT_PIT [208]
Since we know that Jill needs 1/4 of a cup of milk per shake and that she wants to make 36 shakes, you would set up an expression that involves multiplying 1/4 and 36 together: 1/4*36
Then, when you multiply, you get 36/4 which simplifies to 9.
Your answer would be 9 ounces
6 0
3 years ago
Which equation represents the line that passes through the points (3, 4) and (1, - 2)?
svlad2 [7]
The answer is number 1, y= 3x -5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the equation of a line that has a slope of 2 and contains the point (0,5)
    7·1 answer
  • (show your work please) There are 3 green balls, 5 red balls, and 2 blue balls in a box. One ball is randomly drawn, replaced an
    12·2 answers
  • 250 tickets are sold at a church fundraiser. if sara buys 15 tickets the probability the probability that she will win the prize
    9·1 answer
  • Is the function “ y = 3x “ a direct variation?
    6·1 answer
  • The measure of DF is 108. What is the measure of DEF, the tangent-chord angle?
    6·2 answers
  • Blake bought a coat on sale for 30% off the retail price. If he paid $130, what was the original retail price?
    6·1 answer
  • An employee at a company that assembles chandeliers is packing boxes for shipping. In the first box, he packed 5 small chandelie
    10·1 answer
  • A 1-litermbottle of orange juice used to cost $2.85 at a food market. its price has increased; the new price is 110 percent of t
    15·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST!!!!!!PLS HELP :((
    14·2 answers
  • What is the simplified form of<br> 3+2−14−24<br> −4<br> when x ≠ 4?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!