1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
8

Which of the following inequalities represents all values of x for which the quotient below is defined? sqrt 21(x-1) divided by

sqrt 7x²
A. x < -1
B. x > -1
C. x < 1
D. x > 1
Mathematics
1 answer:
Triss [41]3 years ago
4 0

Answer:

the answer to your question is D

You might be interested in
Suppose you have a bag of colored plastic disks and you choose one without looking. The probability the disk you choose is yello
Ostrovityanka [42]

Answer: 0.2

Step-by-step explanation:

Since the probability that the disk chosen is 5/25, thus can be written in decimal as 0.2.

This means that in a bag of 15 colored plastics discs with different colors, the probability of picking a yellow colored disk is 0.2.

8 0
3 years ago
Find each angle measure
Aloiza [94]

It would surely be helpful if you let us know which angles to measure!

4 0
3 years ago
A shirt originally cost $39.59, but it is on sale for $27.71. What is the percentage decrease of the price of the shirt? If nece
Leokris [45]

Answer:

30 percent less than the original price

3 0
3 years ago
Please help I need someone to help me ASAP. No trolling
nata0808 [166]

Answer:

It will be 16/8 I hope you are happy

6 0
2 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose you buy flour and cornmeal in bulk to make flour tortillas and corn tortillas. Flour costs $1.50 per pound and cornmeal
    12·1 answer
  • What is 20+50+20+50+20
    14·2 answers
  • Real life problem for (-10+-2)=12
    11·1 answer
  • Haven’t done geometry in a good while
    14·2 answers
  • On a coordinate plane, an exponential function approaches y = 0 in quadrant 2. It increases into quadrant 1 and goes through (1,
    9·2 answers
  • Kate is 17 years old and victor is 12 years younger. In how many years will kate be twice as old as victor
    7·2 answers
  • 2. Simplify (27) 2/3 x (125) 1/3​
    13·2 answers
  • Minnie organizes data in a table to show the net change in the number of people subscribing and unsubscribing to her blog each m
    5·1 answer
  • Good afternoon can someone please helppp :))))
    13·1 answer
  • A recipe for bran muffins calls for 2 1/2 cups of bran flakes. The recipe yields 9 muffins. How much bran flakes should be used
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!