Answer:.40 cents
Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.
Answer:
gurl- what kind of math is this
Step-by-step explanation:
Answer:
y=-9x-17
Step-by-step explanation:
27x+3y=50
3y=-27x+50
y=-9x+50/3
m=-9
y+11=-9(x+2/3)
y+11=-9x-6
y=-9x-17
Answer:
L(x) = 11 - 2x
W(x) = 8.5 - 2x
V(x) = 4x³ - 39x² + 93.5x
Step-by-step explanation:
If a square of x sides length is cut from each corner of the sheet, then it meas the length and width of the box a shortened by x inces from each side, giving a total subtraction of 2 times x inches.
FORMULA FOR LENGTH:
Since, Length is the bigger side of the box. Therefore, it will be taken on 11 inches side of the paper:
<u>L(x) = 11 - 2x</u>
FORMULA FOR WIDTH:
Since, width is the smaller side of the box. Therefore, it will be taken on 8.5 inches side of the paper:
<u>W(x) = 8.5 - 2x </u>
FORMULA FOR VOLUME:
Volume is the product of length, width and time:
V(x) = L(x)*W(x)*H(x)
Height must be equal to the side folds which are equal to length of the side of square = x:
H(x) = x
Therefore,
V(x) = (11 - 2x)(8.5 - 2x)(x)
V(x) = (93.5 -22x -17x + 4x²)(x)
<u>V(x) = 4x³ - 39x² + 93.5x</u>
Answer:
$195.80
Step-by-step explanation:
44.50 x 4 = 178
178 x 10 = 17.80
178 + 17.80 = $195.80