1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
2 years ago
14

wind resistance varies jointly as an objects surface area and velocity. if an object traveling at 55 miles per hour with a surfa

ce area of 20 square feet experiences a wind resistance of 220 newtons how fast must a car with 55 square feet of surface area travel in order to experience a wind resistance of 275 newtons?​
Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]2 years ago
3 0

Answer:

25 miles per hour

Step-by-step explanation:

Given

W = Wind\ resistance

A = Surface\ Area

V = Velocity

The joint variation can be represented as:

W\ \alpha\ A*V

Where:

V = 55; A = 20; W = 220

Required

Find V,  when: A = 55; W = 275

We have:

W\ \alpha\ A*V

Express as an equation

W= k *A*V

Where k is the constant of variation

Make k the subject

k = \frac{W}{A*V}

When: V = 55; A = 20; W = 220

We have:

k = \frac{220}{20 *55 }

k = \frac{220}{1100}

k = 0.2

When: A = 55; W = 275

We have:

k = \frac{W}{A*V}

Substitute: A = 55; W = 275 and k = 0.2

0.2 = \frac{275}{55 * V}

Make V the subject

V= \frac{275}{55 * 0.2}

V= \frac{275}{11}

V= 25

You might be interested in
A 1970 comic book has appreciated 10% per year and originally sold for $0.35. What will it be worth in 2010?
madreJ [45]
1970 to 2010 = 40 years
New price = .35*(1.1)^40
New price = .35*45.26
New price = .15.84

8 0
3 years ago
The members of a cooking club are making cakes, which they will sell at a street fair for $8 apiece. It cost $30 for a booth at
Olin [163]

They need to sell 5 pieces to cover their expenditures (have a profit of zero).

<h3>How many cakes will they have sold?</h3>

We know that the costs are:

  • $30 for the booth at the fair.
  • $2 for each piece of cake they sell.

And the revenue is:

  • $8 for each piece of cake.

So, the profit (the difference between the revenue and the cost) for selling x pieces is:

p(x) = $8*x - $2*x - $30

p(x) = $6*x - $30

We want to find the value of x such that p(x) = 0, then:

0 =  $6*x - $30

x = $30/$6 = 5

They need to sell 5 pieces to cover their expenditures (have a profit of zero).

If you want to learn more about profit:

brainly.com/question/23103804

#SPJ1

5 0
1 year ago
How do i simplify this 16x–18x–10
lorasvet [3.4K]

Answer:

-2x -10

Step-by-step explanation:

16x–18x–10

Combine like terms

-2x -10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x? a. 30 b. 45 c. 55 d. 60
klio [65]
Is that all or is there an equation for this.
3 0
3 years ago
Toby bought 8 hotdogs and 5 fries. It cost $34.00
ruslelena [56]

Answer:

Each hot dog = $3

Each french fry = $2

Step-by-step explanation:

First, lets define our variables:

x = Hotdog

y = fries

Next, you need to set up a cost equation for both Toby and Bernie:

8x + 5y = 34

2x + 6y = 18

Now, we need to isolate one of the variable:

2x + 6y = 18

2x = 18 - 6y

x = 9 - 3y

Next, we need to insert this equation back into the first equation (8x+5y = 34) to find the cost of y (fries):

8x +5y = 34

8 (9-3y) + 5y = 34

72 - 24y + 5y = 34

72 - 19y = 34

19y = 38

y or fries = $2

Finally, we need to find the cost of each hotdog by using the cost of fries ($2) in one of the formulas:

2x + 6y = 18

2x + 6(2) = 18

2x + 12 = 18

2x = 6

x or hotdog = $3

I hope this helps!

-TheBusinessMan

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the mean of 48,49,50,53,55,60,65
    14·2 answers
  • Mr Martin has 36 calculators in a box. The ratio of ordinary calculators to scientific is 5:1. How many of each calculator does
    15·1 answer
  • Multiply. Please help ASAP!<br> ( -2/3 )( 1/6 )
    12·2 answers
  • -5(3)(2)=?<br><br> show how you got the answer
    15·2 answers
  • What is the solution of this equation? -1/2n2+18=0
    9·1 answer
  • 14 1/4 - 10 3/7 Reduce to lowest form....<br> step by step to see if my answer your answer
    14·2 answers
  • !!!!Plz Help!!!! How does the slop of AB compare with the slope of the parallel line as you move points A, B, and C? What conclu
    12·1 answer
  • The price of an item has been reduced by 45%. The original price was $60. What is the price of the item now?
    5·1 answer
  • I will give 15 points if your answers is correct
    15·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPpppp
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!