The answer is letter C.
In the grocery, the prices per product is represented by:
$2.80/8 ounce
$0.35/ounce
Converted to pounds...
$5.6/lb
In the farmer's market, the prices per product is represented by:<span>
</span>$4.2/ 14 ounces
$0.30/ounce
Converted to pounds...
$4.8/lb
The farmer's market blueberries is cheaper than the grocery's by $0.80 per pound.
<h2>
Answer:</h2>
1/2
<h2>
Step-by-step explanation:</h2><h3>Known :</h3>
- The school football team has a match tomorrow
- The probability of the team winning is 1/6
- The probability of the team drawing is 2/6
<h3>
Asked :</h3>
- The probability of the team losing
<h3>Solution :</h3>
Probability of the team losing the match = 1 - 1/6 - 2/6
Probability of the team losing the match = 6/6 - 1/6 - 2/6
Probability of the team losing the match = 3/6
Probability of the team losing the match = 1/2
<h3>Conclusion :</h3>
The probability of the team losing the match is 1/2
You can solve the problem this way:
Your money is increading $6 a week while sister's is decreasing $7 a week (because she isn't saving any and is spending $7 of what she has weekly)
Your money each additional week vs sister''s:
80/145 (Week 0)
86/138 (Week 1)
92/131 (Week 2)
98/124 (Week 3)
104/117 (Week 4)
110/110 (Week 5) The amounts are the same in 5 weeks.
Sin x = b/c
Cos x = a/c
Tan x = b/a