1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
6

Hows your day doing this is not a thing for math but just wandering

Mathematics
2 answers:
pav-90 [236]3 years ago
7 0
It’s going bad honestly I’m having a headache with all this work and Brainly isn’t even helping lol but I’m fine :D how’s yours ?
densk [106]3 years ago
7 0
It could be better:/
You might be interested in
A 50-gallon tank is filled with a 40% ethanol solution. How much solution should be drained but and replaced with an 80% ethanol
DIA [1.3K]

How do you create your equations when working on a mixture word problem?

Let's try to think about the general form of a word problem involving mixtures.

In general, we have the following scenario:

a merchant sells two kinds of products (coffee, sweets, etc).

we know the unit prices for both kinds of products and for the final mixture

p

1

US dollars per pound for the first kind of product,

p

2

US dollars per pound for the second kind of product

p

m

US dollars per pound for the mixture

we know the total quantity formed by the mixture of the two products (

q

pounds)

we have to find out the quantities of each product needed to form the mixture

(here we have the variables:

x

denoting the quantity of the first kind of product and

y

denoting the quantity of the second kind of product)

Now, we have sufficient information to work out the equations.

First, we know that the sum of the two quantities is

q

pounds, which gives us the first equation:

x

+

y

=

q

Second, we know that the sale price is the product of quantity and unit price, which gives us the second equation:

p

1

x

+

p

2

y

=

p

m

⋅

q

Now, we have a system of two linear equations that can be easily solved by substitution.

3 0
2 years ago
Which statement best explains why the graphed relation is not a function?
timurjin [86]
C. A function can only have one y value for an x value
5 0
3 years ago
On a farm there are three-legged-cows and chickens. There are total of 127 heads and 353 legs. How many three-legged-cows are on
olga nikolaevna [1]

Answer: There are 99 three-legged-cows  and 28 chickens.

Step-by-step explanation:

Let x be the number of three-legged-cows and y be the number of chickens.

Number of legs in chicken = 2

The according to the question, we have the following equations :-

\text{For heads }x+y=127------(1)\\\\\text{For legs }3x+2y=353------(2)

Multiplying 2 to the equation (1), we get

2x+2y=254--------(3)

Now, subtract equation (3) from (2), we get

x=353-254=99

Put x= 99 in (1), we get

99+y=127\\\\\Rightarrow\ y=127-99=28

Hence, there are 99 three-legged-cows  and 28 chickens.

6 0
3 years ago
Evaluate a + 4 when a = 7.<br> Stuck?
laila [671]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

a + 4 when a = 7.

7 + 4 = 11

<u>-TheUnknownScientist</u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If gas costs $3.49 per gallon how many whole gallons of gas could you buy with $65.00
Ulleksa [173]

Answer:

18.62

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pls answer this question
    5·2 answers
  • Which answer shows the decimals 122.19, 122.10, and 122.01 written in order from least to greatest?
    14·2 answers
  • 3.8:(4c+3)=2:2 2/19<br><br>Please help me! I really appreciate it!
    11·2 answers
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • A garden store bought a fountain at a cost of $995.66 and marked it up 100%. Later on, the store marked it down 25%. What was th
    13·2 answers
  • A. Their rates of change differ by 2. B. Their rates of change differ by 4. C. Function M has a greater rate of change than Func
    13·1 answer
  • Three times the differnece of fredicos age and 4, increased by 7, is greater than 37. What are possible values of fredicos age?
    13·1 answer
  • 3. Assume all angles are right angles. What is the area of the figure? 12 m 8 m 10 m 16 m 12 m 12 m 1536 square meters b. 408 sq
    15·1 answer
  • The symbol ≅ means...
    5·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST! Calculate the length of AB
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!