1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
15

a company rents bicycles for a fee of 10$ plus 4$ per hour of use.write an algebraic expression for the total cost in dollars fo

r renting a bicycle for h hours
Mathematics
1 answer:
inysia [295]3 years ago
7 0

Answer:

T=4h+10

Step-by-step explanation:

total cost is 4 times number of hours plus $10 fee

You might be interested in
Dan earns £224 over the course of a five-day week. How much is that per day?
alina1380 [7]

224/5= 44.8

He enrns 44.8 per day

4 0
3 years ago
I still haven't finished this and it's due today. i really would appreciate some help .
Svetlanka [38]
A
x X x
= x^2

B
20 x 20 = 40

C
100 / 40 = 2.5 per square inch
4 0
2 years ago
Please answer the question! It is optional to answer the one where you need to upload the graph but if you wanna help answer it
Ganezh [65]
The answer is option 3
6 0
3 years ago
I uploaded a picture
shutvik [7]

Answer: a

Step-by-step explanation: there is no such number

3 0
3 years ago
Suppose we want to choose 3 letters, without replacement, from the 4 letters A, B, C, and D.
ioda

Answer:A) 24 waysB) 4 waysStep-by-step explanation:a) permutation occurrs when order of choices matters.N = 4P3 = 4!/(4-3)! = 4!/1!N = 24 waysb) combination occurs when order of choices doesn't matter.N = 4C3 = 4!/3!(4-3)! = 4!/3!(1!)N = 4 ways

Step-by-step explanation:

a) permutation occurrs when order of choices matters.N = 4P3 = 4!/(4-3)! = 4!/1!N = 24 waysb) combination occurs when order of choices doesn't matter.N = 4C3 = 4!/3!(4-3)! = 4!/3!(1!)N = 4 ways(hope this helps:)

3 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the result of 36 divided by 9? Use the number line to find the answer. A number line going from 0 to 39. The numbers 0,
    11·2 answers
  • Is the inequality always, sometimes, or never true?<br> 3x - 14 &lt; 3(x-5)
    9·1 answer
  • What is the area for a circle
    9·2 answers
  • George bought 30 packs of football cards.there were 14 cards in each pack. How many cards did George buy?
    12·2 answers
  • What is 6% of 7500 + 5% of 7500​
    13·2 answers
  • If 25 worker need 3 days to build a house how long will 10 worker need
    14·2 answers
  • A developer bought 78 trees at a total cost of $4050. The shade trees cost $45 each and the evergreens cost $60 each. How many o
    12·1 answer
  • T-Mobile has a family plan of four lines $120 additional lines are $10 each per month. If Jason wants to spend at most $175 per
    8·2 answers
  • Which represents the value of Point on the number line?
    5·1 answer
  • If a = b + 6 but a also = b * 3, what are the variables?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!