1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Iteru [2.4K]
3 years ago
15

Rewrite as a simplified fraction 0. 2

Mathematics
2 answers:
Vaselesa [24]3 years ago
7 0

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

.2

This means 2/10

Divide the top and the bottom by 2

1/ 5

stepan [7]3 years ago
6 0

Answer:

.2 = 2/10 = 1/5

Step-by-step explanation:

This is becuase the 2 is in the tenths place then simplify it by the common factor of 2. You get 1/5

Have a nice day :)

You might be interested in
Evaluate 3x-6y if x=2 and y=0
Archy [21]

Answer:

3×2-6×0

6-0

6 is the answer pls mark as brainliest

3 0
3 years ago
There are 24 students in Ms. Messing's class 6 more students walk to school then ride their bikes thus number of students who ri
Juli2301 [7.4K]
Walk = x + 6
Bike = x
Driven = x

x + x + x + 6 = 24
combine like terms

3x + 6 = 24
subtract 6 from both sides 

3x = 18
divide both sides by 3 to isolate x

x = 6

Walk = x + 6 = 6 + 6 = 12

12 students walk to school.
3 0
3 years ago
What is the x-intercept of the graph of 2x-4y=7
Rainbow [258]

Answer:

To find the x-intercept you need to plug in 0 for the y value and solve for x.

Step-by-step explanation:

2x - 4y = 7

if y = 0

2x - 4(0) = 7

Now solve to find the value of x.

7 0
2 years ago
M∠6 is (2x – 5)° and m∠8 is (x + 5)°. What is m∠3?
erastovalidia [21]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of $48 for 3 pairs of shoes?
forsale [732]

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

48÷3= $16 per pair of shoe

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the sum of 4/10 + 55/100
    14·2 answers
  • ~~~40 POINTS~~~<br><br> Please answer this question!!
    15·2 answers
  • Find the product. (–7t – 5v)(–4t – 3v)
    10·1 answer
  • Giant Department Stores, Inc. purchased bedroom curtains from The Linen Company for $6.19. The markup was $4.20. What was the se
    15·1 answer
  • 3-5 converts each unit.
    7·2 answers
  • Which equation does not belong with the other three? Explain your reasoning.
    5·2 answers
  • A certain car can travel on a highway for 350 miles on 15 gallons of gas and in a city for 280 miles on 18 gallons of gas. If th
    15·1 answer
  • Please Help if you can! There are 2 red gumdrops and 3 green gumdrops in a small jar. Also, 3 pieces of butterscotch candy and 2
    7·1 answer
  • Evaluate the Expression using the given values:<br> 3x + y; use x =<br> 1 and y.= 3
    12·2 answers
  • A blueprint of a house shows a dining room with
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!