1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
3 years ago
15

Halp me :<<<<<<<<<<<<<<​

Mathematics
1 answer:
lisabon 2012 [21]3 years ago
7 0

Answer:

4^2+2^2, 5^2, 6^2-6

Step-by-step explanation:

4 to the power of 2 is 16 and 2 to the power of 2 is 4. 16+4 is 20.

5 to the power of 2 is 25 which is greater than 20.

6 to the power of 2 is 36 minus 6 is 30 which is greater than 25 and 20.

You might be interested in
For the level 3 course, exam hours cost twice as much as workshop hours, workshop hours cost twice as much as lecture hours. How
natulia [17]
<h2>Answer</h2>

Cost of lectures = $7.33 per hour

<h2>Explanation</h2>

Let e the cost of the exam hours

Let w be the cost of the workshop hours

Let l be the cost of the lecture hours.

We know from our problem that exam hours cost twice as much as workshop, so:

e=2w equation (1)

We also know that workshop hours cost twice as much as lecture hours, so:

w=2l equation (2)

Finally, we also know that 3hr exams 24hr workshops  and 12hr lectures cost $528, so:

3e+24w+12l=528 equation (1)

Now, lets find the value of l:

Step 1.  Solve for l in equation (3)

3e+24w+12l=528

12l=528-3e-24w equation (4)

Step 2. Replace equation (1) in equation (4) and simplify

12l=528-3e-24w

12l=528-3(2w)-24w

12l=528-6w-24w

12l=528-30w equation (5)

Step 3. Replace equation (2) in equation (5) and solve for l

12l=528-30w

12l=528-30(2l)

12l=528-60l

72l=528

l=\frac{528}{72}

l=\frac{22}{3}

l=7.33

Cost of lectures  = $7.33 per hour



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
at the car wash fundraiser jenna's team washed 14 cars in 45 minutes. if they keep up at that rate, how many cars can the team w
s2008m [1.1K]
You can write it as a proportion and then solve the proportion. 
(2.5 hours is 150 minutes)
14 cars          x cars
--------------- = -------------------
45 minutes    150 minutes

Then solve.

x=46.6666666
So that is about 47 cars
4 0
3 years ago
May someone help me with this quick math problem
vekshin1

Hello,

The correct answer is D) 2

Median: To find the Median, place the numbers you are given in value order and find the middle number. Example: find the Median of {13, 23, 11, 16, 15, 10, 26}. Put them in order: {10, 11, 13, 15, 16, 23, 26} The middle number is 15, so the median is 15. (If there are two middle numbers, you average them.)

The median number of trips taken to the food store in 1 week is 2.

4 - 2 = 2

Hope this helps!!!! :)



8 0
3 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find two numbers that you can multiply to get a product of 0.56. 0.6 0.7 0.8 0.9 6 7 8 9
Marina86 [1]

Answer:

0.7 and 0.8

Step-by-step explanation:

First you have to use your multiplication table, find out how much equals to 0.56 to make it easer just remove the zero and decimal point for example: 0.56 - 56 then divide it using all numbers. i divided it by 0.8 and is there that number yes and then i got 0.7 and that number is there too.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The skating rink is found at the coordinates of (-3, 1). Jack's house is found 5 units horizontal and to the left of the skating
    9·1 answer
  • BRAINLIEST
    8·2 answers
  • If a is a positive number, 400% of a is what percent of 400a?
    7·2 answers
  • what are the lower, middle and upper quartiles of this data 122, 164, 71, 98, 147, 114, 111, 98, 85, 104, 71, 77
    11·2 answers
  • Let f(x) = 9x - 4.5. Find the value of f(2).
    9·2 answers
  • Find the area in square centimeters of the composite shape shown below. Enter only a number as your answer.
    13·1 answer
  • Find the geometric mean of 24 and 45​
    7·1 answer
  • The sum of the ages of Andrew and Hanna is 64 years. 8 years ago, Andrew's age was 3 times Hanna's age. How old is Andrew now?
    9·1 answer
  • Identify the mapping diagram that represents the relation and determine whether the relation is a function.
    5·1 answer
  • Help me please.<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=help%20%5C%3A%20%20me" id="TexFormula1" title="help \: me" alt="help \: m
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!