1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveticcg [70]
3 years ago
6

Which of the following statements is true?

Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]3 years ago
6 0

Answer:

Option (3)

Step-by-step explanation:

Perpendicular lines: Perpendicular lines are the lines that intersect each other at right angles

Intersecting lines: Intersecting lines are the lines that intersect each other at a point to form angles but vertically opposite angles are equal

Hence , from above conclusion we can write Perpendicular lines must cross to form ninety degree angles, but intersecting lines cross to form angles of varying measures.

Hence , Option (3) is correct answer

You might be interested in
Find the value of h
slamgirl [31]

Answer:

h = 48

because 32 + 3h + 4 = 180

32 + 4 = 36

36 + 3h - 36 = 180 - 36

3h = 144

3h/3 = 144/3

h = 48

7 0
4 years ago
last weekend, 5% of the tickets sold at sea world were discount tickets. If sea world sold 60 tickets in all, how many discount
Ronch [10]
The percent proportion is a/b = p/100, where p is the percentage of the total fraction on the left side of the equation that you are trying to figure out.

We know that p=5, because p represents percentage, and the percentage 5% is equal to the fraction 5/100.  Also, we know that 60 = b, or the denominator as this is the entire portion that we are trying to figure out.

a/60=5/100

Now, we need to use cross products, or multiplying the numerator of one fraction by the denominator of the other, and setting them equal to one another.

100 * a = 60 * 5

If we simplify by multiplying, then we get the equation:

100a = 300

When we divide the variable by the coefficient, we get the equation

a=3

Therefore, sea world sold 3 discount tickets.

5 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
3. Jada has a coin jar containing n nickels and d dimes worth a total of $3.65. The
Ghella [55]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Here, we want to find an equation in the options which is same as the equation given in the question;

The equation we are testing against is;

0.05n + 0.1d = 3.65

What we can do here is divide through by 0.01

So we will have;

0.05n/0.01 + 0.1d/0.01 = 3.65/0.01

= 5n + 10d = 365

3 0
3 years ago
What is 1/2=1/2c-2 plz show work
KatRina [158]

1/2   =     1/2c      -        2

+2                      +       2

2.5   =   1/2c

-----        -----

1/2          1/2

5=c


3 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 2 seats on the left side on each row and 3 seats on the right side there are 90 seats on the right side of the plane h
    15·1 answer
  • 2. Solve the equation: y- 17 = 6<br> a. y = 11<br> b. y = 23<br> C. y = 12<br> d. y = 33
    13·2 answers
  • Solve 765/14 and write your answer in terms of a mixed number (please use this format: 75 3/5). *
    11·2 answers
  • If a project will take 35 employees 2,940 hours to complete, how many hours will each employee have to work?
    8·1 answer
  • PLEASE SHOW FULL SOLUTIONS!! WILL MARK BRAINLIEST FOR THE BEST ANSWER. PLEASE HELP ME! ANYONE!!
    14·1 answer
  • V^2-6v+ complete square?
    7·1 answer
  • In a dorm meal plan you pay a membership fee; then all your meals are at a fixed price per meal.
    5·1 answer
  • 1J orge uses 2 ounces of sauce for every serving of spaghetti he makes. Complete the table below to show the relationship betwee
    12·2 answers
  • PLEASE HELPPPP !!!!!!!
    6·1 answer
  • If anyone knows the answer to these can u please help? thank you! :)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!