1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bixtya [17]
3 years ago
10

A recipe requires 500 mL of milk. You will make the recipe once a month for the next 4 months. You do not use milk other than fo

r cooking. Which container of milk should you buy? (1L=1000 mL) *
Mathematics
1 answer:
masya89 [10]3 years ago
3 0

Answer: 1 month = 500ml

4 month = 500ml × 4 = 2000ml = 2L

you should use the 2L container

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The sum of two numbers is 43. The larger number is 21 more than the smaller number. What are the numbers?
german

Answer:

The numbers are 11 and 32.  Add to get a sum of 43, and subtract to get a difference of 21.  

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A parabola has a vertex at (3,4) and passes through point (-2,-9/4) as shown to the right. Which of the following is the equatio
Alex17521 [72]

Answer:

b. y= -4(x-3)^2+4

Step-by-step explanation:

BECAUSE I DID THIS BEFORE AND THE TEACHA TOLD ME THE RIGHT ANSWER! ITS CORRECT TRUST MEEEE

IM SERIOUS! >:0

<u><em>FR THOO</em></u>

6 0
3 years ago
7/8 - 3/64 give your awnser in its simplest form
prisoha [69]

Answer: to

this answer is attached to the picture

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
May someone please help me with this :)
CaHeK987 [17]
1. The perimeter = 3.7 + 3.7 + 2.8 + 2.8
= 13
The area = 3.7 * 2.8 = 10.36

2. Perimeter = 11.2
Area = half base times height
2.6 * 1.5 = 3.9 squared
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I decide to bake some cakes.I need 150g of flour for 12 cakes.How much flour do I need for 30 cakes?
blagie [28]
150 / 12 = 11.6666666667
11.6666666667 x 30 = approximately 350g of flour for 30 cakes
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Ralph drove 272 miles in 4 hours. What was his average
    11·2 answers
  • Divide -2x^3-5x^2+4x+2 by x+2
    13·1 answer
  • the ratio of men to women in a certain factory is 3 to 4. there are 210 men. How many workers are there?
    15·1 answer
  • 4x - 2y =7<br> X +2y =3 <br> What is x and y ??
    8·1 answer
  • A Parks and Recreation official surveyed 200 people at random who have used one of the city's parks. The survey revealed that 26
    10·1 answer
  • HELP PLEASE???!!!!!!!
    9·1 answer
  • Nicholas sent a chain letter to his friends, asking them to forward the letter to more friends. Every 12
    5·1 answer
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • Write the sentence as a proportion.
    11·1 answer
  • how do i find the type of relationship of a table? whether it is linear or quadradic and how do i find the formula for either re
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!