1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
8

Find the measure of the angle.

Mathematics
2 answers:
Sphinxa [80]3 years ago
6 0
165° because it’s in the middle of 160 and 170
Finger [1]3 years ago
5 0

Answer:

the awnser should be. 165

You might be interested in
The value of 3b2 – b when b = 5
Mila [183]

Answer:

70

Step-by-step explanation:

Evaluate 3 b^2 - b where b = 5:

3 b^2 - b = 3×5^2 - 5

Hint: | Evaluate 5^2.

5^2 = 25:

3×25 - 5

Hint: | Multiply 3 and 25 together.

3×25 = 75:

75 - 5

Hint: | Subtract 5 from 75.

| 7 | 5

- | | 5

| 7 | 0:

Answer:  70

6 0
3 years ago
Jan left her home and drove for 5.2 hours due north at a rate of 60 miles per hour. After visiting a friend, she drove due south
Andreyy89

Answer:

180 miles

Step-by-step explanation:

Going North

<em><u>Formula</u></em>

d = r * t

<em><u>Givens</u></em>

r = 60 mph

t = 5.2 hours

d = ?

<em><u>Solution</u></em>

d = 5.2 * 60 = 312 miles north

Going South

<em><u>Givens</u></em>

r = 55 mph

t = 2.4 hours

<em><u>Solution</u></em>

d = r * t

d = 55 * 2.4

d = 132

Distance from home

Formula: Distance from home = Distance North - Distance South

Distance North = 312  -   132 = 180 miles

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need some help and can you please show your work? Thank you have a good day
Colt1911 [192]

Answer:

Step-by-step explanation:(4+7)-(1)

4 0
2 years ago
PLEASE HURRY!!!!!!
Anni [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

The manager visits a park and interviews people who are waiting to use the tennis courts.

7 0
3 years ago
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Interpret the results in the context of your original research question. Do your analyses support your expected findings? Explai
    9·1 answer
  • How does finding the greatest common factor help you solve real-world problems
    7·1 answer
  • The seats at a local baseball stadium are arranged so that each row has five more seats than the row below it. If there are 4 se
    13·1 answer
  • What is 26% of 125? (10 points)
    13·1 answer
  • What is the only solution of 2x2 + 8x = x2 – 16?
    8·2 answers
  • 2020-2021 T-Math-Alg1-T1and2-CBT.: Section 2 - Calculator Section Question: 2-4
    11·1 answer
  • Find three different ratios that are equivalent to the ratio 3 : 11
    11·2 answers
  • .<br> 5. How ounces are in a gallon of milk?
    15·1 answer
  • 12. The point P lies on a line through the midpoint of AB and perpendicular to AB. If AP=15 in., what is the length PB? How do y
    14·1 answer
  • Six less than the product of five and a number is ten.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!