1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
2 years ago
11

Find the value of X.

Mathematics
2 answers:
schepotkina [342]2 years ago
7 0

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

32+4 is 36

90-36 is 54

9 times 6 is 54

54+4 is 58

58+32 is 90

pls mark me brainliest :)

slavikrds [6]2 years ago
5 0

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
14. You can buy 20 fluid
poizon [28]

Answer:

24 ounces for 4.80

Step-by-step explanation:

to find unit cost divide price by amount

4.40/20=0.22

4.80/24=0.2

6 0
2 years ago
Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has no monthly fee but
hram777 [196]

Answer:

\\x= P/(c -d)[/tex],

Assume that the price of each minute in the first plan is $c and that the second plan charges a flat rate of $P and a charge  of additional $d for every minute.

Step-by-step explanation

Assume that the price of each minute in the first plan is $c and that the second plan charges a flat rate of $P and a charge  of additional $d for every minute.

Thus, the monthly cost of a customer who consumes x minutes in each plan is:

For the first plan: cx

and for the second plan: P + dx

Considering that the monthly costs must be the same in each plan, you have to:

cx = P + dx\\ transposing terms\\cx - dx = P\\   applying common factor\\(c -d)x = P\\ dividing by [tex]c - d

\\x= P/(c -d)[/tex].

For example if c = $2; d = $1 y P = $10, Then the number of minutes would be, x=10  and the total cost for each plan would be $20

5 0
3 years ago
Select the correct answer from the drop-down menu.
jonny [76]

Answer:

Answer is D (got it right on plato)

Step-by-step explanation:

There are 4 of each king and queen in each standard deck of 52 cards.

4+4=8

8/52=0.1538 or 15.38%

Twenty cards are chosen from a pack of cards at random

In A there are 0 kings and 1 queen

0+1= 1; 1/20=.05 or 5%

In B there are 2 kings and 4 queens

2+4=6; 6/20=0.3

In C there are 0 kings and queens

0/20=0

In D there are 2 kings and 1 queen

2+1= 3; 3/20=0.15 or 15%

D is your answer because it is the closest to the probability (0.1538 or 15.38%)

7 0
2 years ago
Alyaa bought a bag for 10000 shillings and sold it for 6000 shillings a:Find loss b: Find the percentage loss​
Vinil7 [7]
She lost 40% of the shillings
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sundae requires 333 ice-cream scoops and 444 strawberries, and a milkshake requires 222 ice-cream scoops and 666 strawberries.
Crazy boy [7]

Answer:

3x+2y\leq 25 \\4x+6y \leq 37

Step-by-step explanation:

Sunday ice cream :

Ice cream scoops = 3

Strawberries = 4

Milkshake :

Ice cream scoops = 2

Strawberries = 6

Ramses wants to  make sundaes and milkshakes with at  most 25 ice-cream scoops  and 37 strawberries.

Let x be the no. sundaes and y be the no. of milkshakes

So, Equations are :

3x+2y\leq 25 \\4x+6y \leq 37

Now we are supposed to graph the solution

3x+2y\leq 25 --- Blue

4x+6y \leq 37 --- Green

Refer the attached figure

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which shows one way to determine the factors of x3 – 9x2 + 5x – 45 by grouping?
    10·1 answer
  • A man is flying in a hot-air balloon in a straight line while keeping it at a constant altitude. As he approaches a parking lot
    10·1 answer
  • What percent is 48cm of 1.5 m​
    13·2 answers
  • What is the interquartile range (IQR) for the data set 14,15,17,19,20,23,26,30,32
    10·2 answers
  • Ed's class took a field trip to the art museum. They left school at 10:45 A.M. It took them 15 minutes to drive to the museum. T
    7·1 answer
  • un unitățile de măsurat lungimea mai mici decât unitatea principală sunt.......................... ................. Și.........
    13·1 answer
  • Definition: In x3, x is called the
    9·1 answer
  • Please help me with the question
    5·1 answer
  • What does these equal 360,000÷100/ 360,000÷900
    10·1 answer
  • What is the rectangular cross hatch chart used for eye test called
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!