1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
3 years ago
9

Which expression is positive?

Mathematics
2 answers:
Snezhnost [94]3 years ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

the answer is A

.......

swat323 years ago
8 0

Answer: A

Step-by-step explanation: if you add A and B you get a positive number

You might be interested in
Is there a proportional relationship? A salt water solution for and aquarium calls for 35 parts of salt to 1000 parts of water t
morpeh [17]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

To check proportionality :

35 α 1000

35 = 1000k

k = constant of proportionality ;

Divide both sides by 1000 to obtain k

35 / 1000 = 1000k / 1000

0.035 = k

For the ratio Given :

Ratio of 7 parts of salt and 200 parts of water

7 : 200

7 / 200

= 0.035

Since,

k = 0.035 ; 7 / 200 = 0.035

Hence, a proportional relationship exists.

7 0
3 years ago
Whats the answer for 2x+3y=-13 <br><br> I would appreciate all of the work please and thank you
Artemon [7]

Answer: X=2 and y=3

Step-by-step explanation: 2x2=4 and 3x3=9 and 9+4=13

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume...!!
Rudiy27

Answer:

52.8

Step-by-step explanation:

cube volume formula: BH

                                   : 33 x 4.4 = 52.8

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression:<br> 10s+–2s
likoan [24]

Answer:

8s

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

<u>Algebra I</u>

  • Terms

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

10s + -2s

<u>Step 2: Simplify</u>

  1. Rewrite:                               10s - 2s
  2. Combine like terms:           8s
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A chemical company makes two brands of antifreeze. The first brand is 65% pure antifreeze, and the second brand is 90% pure anti
Murrr4er [49]

With amounts measured in gallons, let

x = amount of 65% antifreeze

y = amount of 90% antifreeze

1 gal of the 65% brand contains 0.65 gal of pure antifreeze; x gal would contain 0.65x gal. Similarly, y gal of the 90% brand contains 0.90y gal of pure antifreeze.

To obtain 120 gal of 80% antifreeze solution (which contains 0.80•120 = 96 gal of pure antifreeze), we must have

x + y = 120 … … … … … [total volume of antifreeze solution]

0.65x + 0.90y = 96 … [total volume of pure antifreeze]

Solve the first equation for y :

y = 120 - x

Substitute this into the second equation and solve for x :

0.65x + 0.90 (120 - x) = 96

0.65x + 108 - 0.90x = 96

0.25x = 12

x = 48

Solve for y :

y = 120 - 48

y = 72

6 0
2 years ago
Other questions:
  • of the 9 students surveyed, 4 said they prefer exercising in the morning.express the fraction as a decimal. use bar notation if
    13·1 answer
  • 5(6x+7y)=6•82 ???????
    5·1 answer
  • 2. A vine called the mile-a-minute weed is known for growing at a very fast rate. It can grow up to 6 in per day. If the startin
    5·1 answer
  • A child has a piece of flat cardboard with dimensions of 40 cm by 44 cm. She cuts out small congruent squares from each corner o
    6·1 answer
  • A company’s stock was selling at $30 a share.A month later, it was selling at $33 a share. What is the percent gain
    10·1 answer
  • A sack full of medals contains gold, silver, and bronze. If selected at random, the probability of picking a gold medal is 5/12.
    13·1 answer
  • Please help i’m talking an very important test
    14·2 answers
  • Evaluate the expression for the value given.<br> 6a<br> 4a; when a = 2
    8·2 answers
  • Mike took a taxi from his home to the airport. The taxi driver charged an initial fee of 6plus3 per mile. The total fare was $24
    11·2 answers
  • A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!