1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
2 years ago
5

You roll a die 4 times. What is the probability of rolling a 3 on all 4 times?

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]2 years ago
4 0

Answer:

to find a probability,we need to follow the rule

P/n

p=1

n=6

=1/6

You might be interested in
please help me my last question on my math test please help me its due on 10:10am please help me please i really need help pleas
Paladinen [302]
What’s the question?
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppp and you get some sweet candyyyy
Katyanochek1 [597]

Answer:

your answer is c l hipe this helps u

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
Karolina [17]

<em>Answer:</em>

<em>$0.38 per yard</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Step 1:</em>

Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.

Required; To find the unit price

<em>  Step 2:</em>

Convert $3.42 to cents

1 ~dollar=100~cents ~\\therefore,\\$3.42=3.42~x~100=342~cents~

<em>Step 3:</em>

<em>Find the unit price</em>

\frac{9 yard}{1 yard} =\frac{342 ~cents}{x~cents}

9x=342

\frac{9x}{9} =\frac{342}{9}

x=38~cents

<em>Convert to dollars</em>

x=\frac{38}{100}

x=0.38~per~yard

Hence the unit price is $0.38 per yard.

5 0
2 years ago
What is the ratio of the number of 8 nickels to the number of 10 dimes?​
MakcuM [25]

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

start by 8*5 then 10 times 10 then simplify

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP!!!!!
Gelneren [198K]

Answer:

The correct answer is 5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Every evening Jenna empties her pockets and puts her change in a jar. At the end of the week she counts her money. One week she
    14·2 answers
  • How would yu write two dozen eggs in a numerical or variable expression?
    10·1 answer
  • 9 less than seven times some number is -6
    11·2 answers
  • . The pet store salesman told Evan to feed his dog 8 ounces of food per day. The food is sold in pounds. How many pounds does Ev
    14·1 answer
  • I need help please.
    6·1 answer
  • Does the table represent an exponential function?
    5·1 answer
  • There are 25 students acting in a high school play. They make up 2% of the high school students. Hoy many students attend at the
    15·2 answers
  • Need help please this is for middle school Idk why this is so hard
    6·2 answers
  • Find the area of the shaded region.<br> Please Help me !!!!
    15·1 answer
  • What is the difference between independent and dependent events
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!