1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
3 years ago
7

How many 1/5 liter glasses can fill with 1 1/2 liter bottle of water?

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
6 0

Answer:

7 glasses/bottles :)

You might be interested in
last year 40 people adopted a mantee. this year 30% more people adopted a manger. how many more people adopted a mantee
Amanda [17]
12 more people.

WORK:
.3 = 30\%
\times  = of
.3 \times 40 = 12
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How far will a ball roll if it travels 12m/s<br> for 3 seconds?
GuDViN [60]
If it takes a ball to roll 12 meters per sec, and asks how far it will roll for 3 seconds you would multiply 12 and 3 getting 36.

The ball will roll 36 meters for 3 seconds
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of a rectangle that has a length of 3ft, and a width of (c+4)ft.
vazorg [7]
P=2(l+w) hope this helps :)
6 0
3 years ago
Please correct me!<br> ( click for full image)
shtirl [24]

Answer:

thy would not translate they would rotate

3 0
2 years ago
About how much farther is May's softball throw than Robert's throw?
Degger [83]

Answer: Mays throw was 9.67 feet farther than Roberts.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Lexi jarred 12 liters of jam after 4 days. How many days did Lexi spend making jam if she jarred 15 liters of jam? Assume the re
    15·1 answer
  • Caffeine Castle buys bulk coffee to sell. The cost of 5 pounds of imported coffee is $60. What is the unit rate in cost per poun
    13·1 answer
  • If x=5 then what is x+1278436-888+946286-x+7+x?
    11·1 answer
  • What is negative 7 time 9 over 7
    5·2 answers
  • Debbie has a total cost of $80 for selling 40 fruit baskets. If she earns a revenue of $320 for these, what is her total profit
    15·1 answer
  • For what type of data are scatter charts used?
    5·1 answer
  • martha and debbie each have 17 ribbons. they buy 1 package with 8 ribbons in it. how many ribbons do they have now?
    10·2 answers
  • Peter get $15000 he put it in a bank he get 3precent more how much will he get in one year
    14·1 answer
  • A zoo has 5 Emperor penguins. The Emperor penguins make up 30%, percent of all the penguins at the zoo. How many penguins live a
    12·1 answer
  • Mr. Duval paid $2,730 to rent a home for 6 months. Ms. Phee paid $5,496 to rent a home for 1 year. Which of the following is tru
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!