1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren2701 [21]
2 years ago
6

today at Allison's cupcake and cookie budget for her party at $105 if you would like to have at least 40 cupcakes and cookies co

mbined and would like to have at most five more cupcakes and cookies if cupcakes sell for $2.50 and cookies for $1.50 which system of inequalities could help Allison determine possible numbers of cupcakes and cookies that she will buy ​
Mathematics
1 answer:
Sati [7]2 years ago
3 0

Answer:

a  ≤  b  +  5

a  +  b  ≥  40  

2.5 a  +  1.5 b  ≤  105

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help asap thx u and plz if u do help say the number for the ancer 1-5
lesya692 [45]
1b,
2b,
3a, which grade is this?
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
After losing 3 baseball cards, Peter gave half of his remaining cards to Bobby. If Peter gave Bobby 9 baseball cards, how many c
seropon [69]
If Bobby claims Peter started with 21 cards, then we'll work this into our equation.

21 - 3 (that he lost) = 18
18 / 2 (the half he gave) = 9

So this means that he did have 21 cards to begin with. Please reply to this with a list of the answers that can/could be checked!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation.<br><br> -7b=21
Kipish [7]

Answer:

b=-3

Step-by-step explanation:

-7b=21

-7b/-7=21/-7

b=-3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag the slider to see the number of water lilies in
Misha Larkins [42]

Answer:

0 days:  

4

1 day:    

4

2 days:  

5

3 days:  

6

4 days:  

6

5 days:  

7

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Just to make sure, does this make sense?
Bogdan [553]

Answer:

It makes sense to me but I don't know if anyone else agrees

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • An item is priced at $13.76. If the sales tax is 7%, what does the item cost including sales tax?HURRY
    10·1 answer
  • A circle has a circumference of 1,017.36 units what is the radius of the circle
    5·1 answer
  • Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
    7·1 answer
  • Write the recursive rule and the iterative rule for the following sequence: 10, 6, 2, -2, -6
    14·1 answer
  • The temperature at the center of the earth is about 10832. The temperature at the sun is about 900 cooler than the center of the
    7·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7Bw%7D%7B3%7D%20" id="TexFormula1" ti
    15·1 answer
  • 2V2 km<br> 2 km<br> X<br> A) 2V5 km<br> C) 2 km<br> B) 2V3 km<br> D) 4 km<br> HELP PLEASEE
    14·1 answer
  • Select all the correct ratios.
    14·1 answer
  • Greidella<br>Merthemen<br>Class ac<br>Convert the following<br>e, 2750g to<br>kg​
    13·1 answer
  • lousia used a gift card to pay for 3 meals at a vegan restaurant. Each meal cost $7. By how much has the value of the gift card
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!