1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VLD [36.1K]
3 years ago
11

What is the ratio of the number of 8 nickels to the number of 10 dimes?​

Mathematics
2 answers:
MakcuM [25]3 years ago
4 0

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

start by 8*5 then 10 times 10 then simplify

Reptile [31]3 years ago
3 0

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

A nickel is worth= 5 cents.

A dime is worth= 10 cents.

So ratio=8×5/10×10

=40/100

=2/5

So the ratio is 2/5

You might be interested in
Express each rate as a unit rate $46 for 5 toys
alukav5142 [94]
You have to divide 46 by 5. The anwser would be $9.20 for 1 toy .
7 0
3 years ago
Which of the following are solutions of the equation ? + 18 = 82?​
vazorg [7]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

if you do 64 + 18 you will get 82.

4 0
3 years ago
Mr. Miller owns two hotels and is ordering towels for the rooms. He ordered 27 hand towels and 48 bath towels for a bill of $540
Temka [501]

This question is based on the concept of solving a two linear equation.

Thus, the cost of one bath towel is $9 and one hand towel is $4.

Given:

Number of  ordered of hand towels is 27 and bath towels is 48 and for a bill of $540 for the first hotel.

Number of  ordered of hand towels is 50 and bath towels is 24 and for a bill of $416 for the other hotel.

We need tom determined the cost of one hand towel and one bath towel.

According to the question:

Let the  hand towels be h  and bath towels be b.

Therefore, equation of first hotel is

27h + 48b = 540........(1)

Equation of second hotel is

50h + 24b = 416.........(2)

Now, solving both equation for h and b.

Equation (2) multiplying by -2.

-100 h -48 b = - 832..................(3)

Now, solve equation (1) and (3)

27h + 48b = 540  and -100h - 48b = - 832

⇒ -73 h = - 292

⇒ h = -292 / -73

⇒ h = 4

Therefore, the cost of 1 hand towel is $4.

Now, putting the value of h = 4 in equation (1).

⇒ 27(4) + 48b = 540

⇒ 108 + 48b = 540

⇒ 48b = 540 - 108

⇒ 48b = 432

⇒ b = 432/48

⇒ b = 9

Therefore, the cost of 1 bath towel is $9.

Thus, the cost of one bath towel is $9 and one hand towel is $4.

For more details, prefer this link:

brainly.com/question/11897796

4 0
2 years ago
If you were to use the substitution method to solve the following system, choose the new equation after the expression equivalen
s344n2d4d5 [400]
From the first equation
6x - y = 1
6x - y - 1 = 0
6x - 1 = y

Substituting we get
4x - 3(6x - 1) = -11
5 0
3 years ago
a swimming pool is 30 feet long 20 feet wide and 6 feet deep .There are 7.5 gallons of water in 1 cubic foot.How many gallons wi
Virty [35]
In this problem it is asking how many gallons the pool holds. It gives you a method of exchange from cubic feet to this however, so in order to solve for this, we first have to solve for how many cubic feet is in the swimming pool, or how much volume the swimming pool has. The formula for the volume of a rectangle is Length*Width*Depth=Volume. Plugging in what we have we get 30*20*6=Volume, or Volume = 3600. As there are 7.5 gallons of water in each cubic foot, we simply multiply 7.5 times 3600 to get the answer. This is 27000.
4 0
4 years ago
Other questions:
  • Simplify. Correct answer gets Brainliest.
    14·2 answers
  • A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?
    8·1 answer
  • How do you solve (-1) ^2
    9·2 answers
  • Please Help
    5·1 answer
  • Fill in the missing words
    11·1 answer
  • Please help with this question.
    12·1 answer
  • What is the answer to this?
    7·1 answer
  • I need help with this question fast!!
    11·1 answer
  • Solve the system of linear equations by graphing. <br> 4x+2y=4<br> -6x+3y=-18<br> Please explain.
    6·1 answer
  • Johanna is planting tomatoes in the school garden this year. Tomato plants come in packs of six. She needs 80 plants in the gard
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!