5. 152 divided by 16 (16 ounces equal a pound) = 9.5lbs
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle
best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
let the number of sides be n.
Thus,
(n-2)x180=330
n-2=1.83
n=3.83
Rounding off we have, n=4.
Thus the total number of side is 4.
Price of the car= $26304
Monthly payments= 24
Just divide
26304/24 which equals $1096
Well, the graph of 1/4x+5 would be shifted 5 units up since the y-intercept would pass through 5. Due to the y- intercept being different, however the slope would still be the same