1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
13

X-46=-15 what is x i will give you brainly if you get it right

Mathematics
2 answers:
PilotLPTM [1.2K]2 years ago
7 0
X=31

hope this helps!!
Harrizon [31]2 years ago
3 0

Answer:

Hiiii

Add 46 to both sides

X-46+46=-15+46

x=31

You might be interested in
A farmer saw some chickens and pigs in a field. he counted 30 heads and 84 legs. determine exactly how many chickens and pigs he
loris [4]
12 pigs×4 legs=48 legs
18 chickens×2 legs=36 legs
48 legs+36 legs=84 legs

12 are pigs and 18 are chickens
8 0
3 years ago
Harold has four classes each school morning each class is an hour long and there is 10 minutes between classes the first class s
Y_Kistochka [10]
The 4th class ends at 12:40
3 0
2 years ago
Point Q' is the image of Q (4,-6) is under a translation by 1 unit to the right.
alexandr1967 [171]

Answer:

The coordinates of point Q' would be (5, -6) after being translated 1 unit to the right.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Solve the triangle, AMDM
krok68 [10]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

You are given two sides and the included angle, so you need to use the law of cosines.

c² = a² + b² - 2ab cos C

c² = 12² + 13² - 2(12)(13)cos 134°

c² = 313 - 312(-0.6947)

c² = 529.733

c = 23.016

Now use the law of sines.

c/sin C = a/sin A

23.016/sin 134° = 12/sin A

sin A = 12 × sin 134° / 23.016

sin A = 0.37504

A = 22.03°

B = 180° - 134° - 22.03°

B = 23.97°

m<A = 22°; m<B = 24°; c = 23 km

Answer: B

6 0
1 year ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four minus 2X equals 16
    10·2 answers
  • What is the mode of 23,95,100,23,100,100
    7·2 answers
  • If y varies inversely as x^2 and y = 3 when x = 18, what is y when x = 3?
    11·2 answers
  • Kiara's birthday celebration started at 2:00 pm. She spent 46 minutes at the trampoline park, Eating cake and opening presents t
    11·1 answer
  • At the lowest price for jeans, consumers will demand the _____ jeans, and producers supply the _____ jeans.
    5·2 answers
  • Alex stocks up for winter. he buys 32 cans of vegetables. he pays 80 cents per can of tomatoes and 40 cents per can of corn, for
    6·1 answer
  • The sum of three numbers is 20. The second number is 4 times the first, and the sum of the first and the third is 8. Find the nu
    13·1 answer
  • The first official count of Sudan's referendum has been announced
    9·1 answer
  • Multiply. Answer with a mixed number in simplest form.<br><br> 5 x 2 1/4
    15·1 answer
  • BASEBALL Tonisha hit a baseball into the air with an initial upward
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!