1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
9

Lily has at most $75 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans for $30 and spend the rest on t-shirts. If each t-shi

rt costs $9, what inequality represents the maximum amount of t-shirts she could buy?
Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]3 years ago
7 0

Answer:

The inequality represents the maximum amount of t-shirts she could buy is:

30x+9y≤75

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can say that the result of adding up the price per jean for the number of jeans plus the price per shirt for the number of shirts has to be less than or equal to 75, which can be represented as:

30x+9y≤75, where

x is he number of jeans purchased

y is he number of shirts purchased

You might be interested in
34,000 people attended a ballgame at a stadium that offers two kind of seats: general admission and reserved. The day's receipts
hoa [83]

Answer:

The number of people who paid $ 12 for reserved seat is 5,000

The number of people who paid $ 4 for general seat is 29,000  

Step-by-step explanation:

Given as :

The total number of people attending a ballgame = 34,000

The total receipt of the ticket's seat = $ 176,000

The amount pad for reserved seat = $ 12

The amount paid for general admission = $ 4

Let The number of people for reserved seat = r

And The number of people for general admission = g

Now, According to question

The total number of people attending a ballgame =  The number of people for reserved seat + The number of people for general admission

or, r + g = 34,000           ...........1

The total receipt of the ticket's seat = The amount pad for reserved seat × The number of people for reserved seat + The amount paid for general admission × The number of people for general admission

Or, $ 12 × r + $  ×4 g = $ 176,000           .........2

or, $ 12 × ( r + g ) = $ 12 × 34000

Or, $ 12 r + $ 12 g = $ 408,000

Solving equation

( $ 12 r + $ 12 g ) - ($ 12 r + $ 4 g ) = $ 408,000 - $ 176,000

Or, ( $ 12 r - $ 12 r ) + ( $ 12 g - $ 4 g ) = $ 232,000

Or 0 + 8 g = 232,000

∴  g = \frac{232000}{8}

I.e g = 29,000

So , The number of people for general admission = g = 29,000

Put the value of g in Eq 1

I.e  r + g = 34,000  

or , r = 34,000 - g

∴  r = 34000 - 29000

I.e r = 5,000

So, The number of people for reserved seat = r = 5,000

Hence The number of people who paid $ 12 for reserved seat is 5,000

And The number of people who paid $ 4 for general seat is 29,000  Answer

6 0
3 years ago
Jennifer's Flower Shop sells flowers for $1.35 each. Mary's Flower Shop sells a dozen flowers for $15.96. Who has the best deal?
I am Lyosha [343]

Answer:

Mary has the better deal

Step-by-step explanation:

Jennifer's $1.35 * 12 = $16.20

Mary's 12 flowers = $15.96

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the expression that is equivalent to 48 +12
Lyrx [107]
The answer should be a

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
help me please will give 11 points yet i know thats a little bit but pls help or i will tell my mommmmyyyy
Andrews [41]

You and your 2 nieces bakes 27 cupcakes. This means that there were 27 cupcakes to be distributed evenly between the 3 of you. So divide 27 by 3 to get your answer.

27 ÷ 3 =  9.

This means that each of you would get 9 miniture cupcakes to take home.

8 0
3 years ago
Is there another way to convert fractions to decimals (explanation pls ❤️)
AlekseyPX

Answer:

The easiest way to convert a fraction to a decimal is to divide the numerator (the top of the fraction) by the denominator (the bottom of the fraction) by using a calculator. The resulting answer will be the value of the fraction expressed as a decimal number.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me please
    8·1 answer
  • What is the equation of a line that is parallel to x=−5 and that passes through the point (1,4)
    13·1 answer
  • a patient receives 150 cc of medication in an IV drip over 4 hours.What is the rate per hour of this dose
    15·1 answer
  • Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
    10·1 answer
  • Aaron is baking cookies. The recipe uses 2 cups of flour to make 30 cookies. If Aaron wants to make 40 cookies, how many cups of
    5·1 answer
  • What is the perimeter of the shape below if each unit is 1 foot
    14·2 answers
  • Which table represents a situation with a rate of change of 5
    10·1 answer
  • 100 points please help
    5·2 answers
  • Josh travels frequently. For a particular airline, it takes 20 minutes for the first bag to arrive in baggage claim after a flig
    9·1 answer
  • good moring yall anyone know how to do this i have a idea but i think im wrong so anyone want to clear that up for me?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!