1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
9

Jennifer's Flower Shop sells flowers for $1.35 each. Mary's Flower Shop sells a dozen flowers for $15.96. Who has the best deal?

Mathematics
2 answers:
I am Lyosha [343]3 years ago
7 0

Answer:

Mary has the better deal

Step-by-step explanation:

Jennifer's $1.35 * 12 = $16.20

Mary's 12 flowers = $15.96

Genrish500 [490]3 years ago
3 0

Answer: Mary's flower shop

Step-by-step explanation:

$1.35 x 12 is $16.20 which means buying a dozen flowers from Jennifer's flower shop is 24 cents more.

You might be interested in
PLEASE HELP I NEEED ANSWER.. ASAP
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Triangle IGH is a right angle triangle.

From the given right angle triangle

GI represents the hypotenuse of the right angle triangle.

With m∠I as the reference angle,

HI represents the adjacent side of the right angle triangle.

GH represents the opposite side of the right angle triangle.

To determine Hl, we would apply the tangent trigonometric ratio

Tan θ = opposite side/adjacent side. Therefore,

Tan 42 = 11/HI

0.9HI = 11

HI = 11/0.9

HI = 12.22

3 0
3 years ago
Can u guys please identify the types of these triangles ( question 13)
photoshop1234 [79]

Answer:

1_ scalene

2_isoscelous

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It say to state weather each figure is a polyhedron
Nimfa-mama [501]

A polyhedron is a three dimensional figure in which each side is made up of other two dimensional geometric figures, like triangles, hexagons, etc.

3 0
3 years ago
Please explain how to solve this word problem
Mariana [72]

3*16-2*4=48-8=40 Try this, its my only guess :(

8 0
3 years ago
Which equation is equivalent to x + 8 = 21?
soldi70 [24.7K]

Answer:

b

13+8=21

21×4=84

84÷4=21

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • A rainstorm in Portland, Oregon, has wiped out the electricity in about 5% of the households in the city. A management team in P
    11·1 answer
  • What is the equation of the line in slope-intercept from ?
    11·1 answer
  • 50 points! Congruent triangles!
    5·2 answers
  • after driving 86 m below the sea level, a driver rises at a rate of 5 meters per minute for 7 minute. where is the diver in rela
    14·1 answer
  • Susan invested part of her $15,000 bonus in a find that paid and 11% profit and invested the rest in stock that suffered a 5% lo
    12·1 answer
  • PLEASE HURRY AND HELP A sphere has a diameter of 12 ft. What is the volume of the sphere? Give the exact value in terms of pi
    11·1 answer
  • Cobalt-60 is used for radiotherapy. It has a half-life of 5.26 years. If 4 g of cobalt-60 is administered, how much remains in 3
    12·1 answer
  • What is the area of this triangle? (Image Attached)
    5·2 answers
  • 100 points! Look at the picture attached. Random answers and links will be reported
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!