The answer is: No
Becuase the equation itself is not correct. The equation is c = 2p.
Good Luck!
Answer:
0.1725
Step-by-step explanation:
17 1/4 /100
17.25/100
0.1725
4 (needs to be twenty characters)
The differential equation that models the given situation will be dy/dt = K(N - y).
<h3>How to compute the equation?</h3>
Let y = number of individuals who have heard about the product.
Let N - y = this who haven't heard about the product.
From the given statement, the rate for change will be t = dy/dt. Therefore, the differential equation that models the given situation will be dy/dt = K(N - y).
Learn more about equations on:
brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.