1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saul85 [17]
3 years ago
7

Pls I need help on this and many more

Mathematics
1 answer:
Leona [35]3 years ago
8 0
10: ac+bc = (a+b)c
7: the sum of the large rectangle is equine to the some of the two smaller rectangles
8: to make sorter and simpler by combining like turns
6: 10x, 5x +5x, 2(x + 5)
9: 2a +3 + a+4, 5x, 6+ 2x+x2+1+x
You might be interested in
[100 POINTS] What is the measure of the arc from A to B that does not pass through C?
prohojiy [21]

Answer:

the answer to the questions is 140

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Someone please help me
Katarina [22]
Its the same shape so it would be A.
and C because they are similar
5 0
3 years ago
A=1/2h(b+c) solve for h
pogonyaev
<span>1) Multiply both sides of the equation by 2:

2(A)=2[1/2h(b+c)
2A=2/2h(b+c)
2A=1h(b+c)
2A=h(b+c)

2) Divide both sides of the equation by (b+c):
(2A)/(b+c)=[h(b+c)]/(b+c)
2A/(b+c)=h
h=2A/(b+c)

 Answer: </span>h=2 \frac{A}{(b+c)}
5 0
3 years ago
Don’t understand this can someone help
pentagon [3]
1...
you need to find unknown measures in 1.ques. by using corresponding parts of similar triangle property..
THAT IS...
XY/PQ = YZ/QR =ZX/PR....
PUT VALUES IN THIS N SOLVE....

2....
use the property that ratio of corresponding sides of similar figures are equal....


HOPE IT HELPS YOU '_'

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 24 bottles of water is $6. How much does it cost for 10 bottles of water?
Stels [109]

Find the unit rate: 24 water bottles ÷ 6 dollars total = $0.25 a water bottle

Next, take the rate per water bottle and multiply it by ten: $0.25 a water bottle x 10 bottles of water = $2.50 total

So, this gives you your final answer. Ten bottles of water cost you $2.50!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • if I took one and a half pills every day starting on the fourteenth and stopped on the twentieth how many would I have taken?
    12·1 answer
  • What are the center and radius of the circle defined by the equation ?
    13·1 answer
  • Sketch and label two different kites each with area 1092 cm2
    14·1 answer
  • Estimate the product of 54 x 68
    13·1 answer
  • Is -9.7 rational or irrational give reasoning
    11·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $27. How much would it cost u to buy 7 cans of nuts
    14·2 answers
  • Distributive property of 8 x 31
    5·1 answer
  • Given that cosA = -8/17  and sinA is negative, determine the value of tanA.​
    7·1 answer
  • Reduce 20/60 to its lowest common denominator
    13·2 answers
  • The atlanta braves reached 3 million in attendance this season for the first time since 2000. How many mlb teams have never draw
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!