1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
8

Describe the relationship between the terms in each arithmetic sequence. Then write the next three terms in each sequence.

Mathematics
1 answer:
aliya0001 [1]3 years ago
3 0

Answer:

Answer b)

Step-by-step explanation:

In the sequence 0, 5, 10, 15,...

5 is added to each term in order to get the next one. Therefore the next three terms would be; 20, 25, 30.

This agrees with answer b) in the list of possible answers.

You might be interested in
Help plz will be marked brainlyist
garik1379 [7]

Answer:

Not proportional

Step-by-step explanation:

If x and y are proportional then the equation relating them is

y = kx ← k is the constant of proportionality

To determine if x and y are in proportion then k must be equal for all ordered pairs, that is

k = \frac{y}{x}

(2, 0) k = \frac{0}{2} = 0

(4, 2) → k = \frac{2}{4} = \frac{1}{2}

(6, 4) → k = \frac{4}{6} = \frac{2}{3}

(8, 6) → k = \frac{6}{8} = \frac{3}{4}

Since k is not constant for all values then not in proportion

6 0
3 years ago
Pig is a dice game where each player during their turn rolls a 6-sided die. if the player rolls a 2 through 6, they decide wheth
dexar [7]
Blow your mind eh d
4 0
3 years ago
What is the solution set of the following system of equations?
zloy xaker [14]
The answer is A) 31/8 and 25/8. Would you like me to list the steps?
<span><span><span>
</span></span></span>
7 0
3 years ago
The Taylors Have recorded their weekly grocery expenses for the past 12 weeks and determined that the mean weekly expense was 60
kherson [118]

We are told that the Taylors Have recorded their weekly grocery expenses for the past 12 weeks and determined that the mean weekly expense was 60.26. Later , Mrs.Taylor discovered that 1 weeks expense of $74 was incorrectly recorded as $47.

We can find the correct mean weekly expenses by calculating the mean of difference between 74 and 47, then adding it to the given mean weekly expenses.

\frac{74-47}{12}

\frac{27}{12}=2.25

Now let us add 2.25 in 60.26 to find the correct mean weekly expenses.

\text{Correct mean weekly expenses}=60.26+2.25

\text{Correct mean weekly expenses}=62.51

Therefore, the correct mean weekly expenses for the Taylors will be 62.51.

8 0
3 years ago
The volume of a sphere is 3,052.08 . To the nearest meter ​, what is the radius of the​ sphere? Use 3.14 for .
lutik1710 [3]

Answer:

9 cm

Step-by-step explanation:

v = 4/3 π r³

3052.08 = 4/3 × 3.142 × r³

3052.08 = 4.19 × r³

3052.08/4.19 = r³

728.42 = r³

change the position to solve it easier

r³ = 728.42

r = cubic root 728.42

r = 8.998 cm

round it

r = 9 cm

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Greg has 15 3/4 oz of candy. He ate 4 1/3 oz and gave his sister 3 1/2 oz. How much Candy does he have left?
    13·1 answer
  • 5+3r=5r-19? what is the answer need help!
    10·2 answers
  • Jack is mixing a cleaning solution that is 12% bleach. After mixing the solution, Jack has 150 ounces of cleaning solution. How
    7·1 answer
  • Explain how to calculate the surface area of a composite figure in your own words.
    8·2 answers
  • The answer key says the solution is -66 and I cannot figure out how that’s possible.
    12·2 answers
  • Can you do numbers 2 and 4 please?
    6·2 answers
  • What is the slope of this scenario? The bowling alley charges $4 per game and a one time fee of $7 for bowling shoes. *
    13·1 answer
  • Help will give branliest 15 pointss..
    6·2 answers
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Fill in Sin, Cos, and tan ratio for angle x. <br> Sin X = 4/5 (28/35 simplified)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!