Answer:
D
Step-by-step explanation:
not good at explaining i just think its D
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
R12 because you multiply the numbers but keep the (r)
Step-by-step explanation:
Take John's sister's age as "x"
So, so twice his sister's age means = 2x
And 5 years more, means = 2x + 5
So finally John's age = 2x + 5