1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
3 years ago
10

HELP! I NEED MATH HELP!

Mathematics
1 answer:
valkas [14]3 years ago
8 0
Answer choice B is most correct. For answer a, there would be less visitors the more it rains. For b, the more the item costs, the more sales tax you pay. For answer c, the more people seated at a table, the less space per person. And for answer d, the more cats, the less mice there would be. 
You might be interested in
How do I find point-slope form???
Nana76 [90]
I believe the answer is: By using the point slope formula, which states that a given point (x1, y1) and a slope m, the equation of the line can be written as y - y1 = m(x - x1)
8 0
3 years ago
Find the mean of the data set: 9 4 7 3 10 9
almond37 [142]
To find the mean, add up at the numbers and divide by the number of numbers in the set (6)

9 + 4 + 7 + 3 + 10 + 9 = 
9 + 11 + 12 + 10
20 + 22
42 

42 / 6 = 7

the mean is 7.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of a new car is $19,000. You can finance the car by paying $1000 down and $425 per month for 48 months.
Black_prince [1.1K]
!) $18,000 
<span>2) 1000 + 425(48) = $21,400 </span>
<span>3) 21,400 - 18,000 = $3400 </span>
<span>4) $23,500 </span>
<span>5) 2000 + 60(425) = $27,500 </span>
<span>6) 27,500 - 23,500 = $4000</span>
5 0
2 years ago
Evaluate please<br> 2x+(−6)∙(y+1) for x=−1.5 and y=−3
Andreyy89
First, you plug your given values in. Since x is 1.5, it will be multiples by 2x to get 3.2. Since y is -3, it will be added to 1 to get -2. Finally, the two are multiplied together to get -6.4 if I am correct. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a​ map, 1 inch equals 9.4 miles. Two houses are 1.5 inches apart on the map. What is the actual distance between the​ houses?
Mumz [18]

Answer:

14.1 I think

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The local school sponsored a mini-marathon and supplied 84 gallons of water per hour for the runners. What is the amount of wate
    5·2 answers
  • Eight days ago, Mrs. Salazar put 50 sheets
    14·1 answer
  • A spinner is divided into four equal sections labeled 1, 2, 3, and 4. Another spinner is divided into three equal sections label
    9·2 answers
  • I report if you answer randomly. Don't steal my points, go steal someone elses.
    10·1 answer
  • Kim finish reading a book and 13.5 hours. He took Javis 845 minutes to read same book. Monica read the book and 49,500 seconds.
    13·1 answer
  • B-3/15=1<br> I have a lot of answers but I don't know which one is correct
    9·1 answer
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • In FGH, the measure of H=90°, HF = 91 feet, and GH = 50 feet. Find the measure of F to the nearest degree.​
    13·2 answers
  • Please help me I’ll give brainlieast
    7·1 answer
  • This is hard pls help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!