1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetradugi [14.3K]
3 years ago
14

9 1/6 - 2 3/4 Please explain the steps :)

Mathematics
1 answer:
aksik [14]3 years ago
7 0
77/12 or 6 5/12

Explanation:

1.) Convert the mixed number to a improper fraction.

2.) You’ll get 55/6 — 11/4.

3.) Subtract the Fractions.

4.) Then you’ll get 77/22 or 6 5/12.
You might be interested in
A Kroger's shopper bought a total of 8 pounds of
andreev551 [17]

Answer: 5 pounds

Step-by-step explanation: because you have to do 0.45 times 5 = 2.25 and then you know that 1.29 times 3 = 3.87 so you add 3.87 + 2.25 and u get 6.12

4 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! I NEED TO SUBMIT BY 12 AM AND I AM STUCK!
Veronika [31]
Hope this helps! I can’t help with the graphing...

4 0
4 years ago
Plz help with easy math question
qwelly [4]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

A

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=4%20%2B%20%20%7B5%7D%5E%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title="4 + {5}^{2} " alt="4 + {5}^{2} "
Tju [1.3M]
5 squared is 25. 25+4. Answer is 29
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bill's school is selling tickets to a spring musical. On the first day of ticket sales the school sold
vfiekz [6]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

If you play around with each of the answers, you'll find that 13*10=130 (where $13 is the cost of each of 10 senior tickets) plus 5*8=40 (where $5 is the cost of each of 8 child tickets) equals $170.

Hope this helps!! <3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP ASAP
    10·2 answers
  • 1/3 is equivalent to what percent
    11·2 answers
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • What is the approximate value of x in the equation below. log_3/4 25 = 3x-1
    9·1 answer
  • Suppose you start with a full tank of gas (18 gallons) in your truck. After driving 6 hours, you now have 8 gallons left. If x i
    8·1 answer
  • Find the perimeter of the following shape:
    11·1 answer
  • Dora irons and annual salary of $85,608 how much does she earn every month
    13·2 answers
  • 20. Solve for x when 18x = 2/3 Provide your answer as a fraction. please do not do website​
    14·1 answer
  • Please I need serious help with this ASAP!!! I will mark brainliest if correct!! Please explain!!!
    5·1 answer
  • Use the distributive property to rewrite this expression.<br> 2(a +3)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!