1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
2 years ago
13

Shane is a newly hired inventory manager at a manufacturing firm. What can he do to avoid shortages or excess quantity of invent

ory?
Business
1 answer:
vovangra [49]2 years ago
6 0

Answer:

take inventory on how much product he has and how much he needs

Explanation:

You might be interested in
Henry runs moonlight café, a world renowned fast-food restaurant, in his locality. he started the restaurant after getting a lic
svetoff [14.1K]
The answer to this question is <span>franchise
</span><span>franchise refers to a form of business model that give other party the right to use the company's business model.
</span>As a return, that other party have to pay a certain percentage of money periodically based on the sales that they made by using the franchise.
6 0
2 years ago
What happens if you perm your hair after washing it?
natali 33 [55]
Its almost the same except your heir will be cleaner and fresher. somethimes it depends on your hair type and texture.
5 0
3 years ago
Which of the following is an advantage that shopping at a physical store has over shopping online?
krok68 [10]

Answer:

A. Personal help and interaction wider.

Explanation:

Due to the physical contact and getting to physically recognise each other, the familiarity increase the level of personal relationship.

5 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!!
daser333 [38]
C. Opening a bank. 

Because your opening up an bank account, therefore you not using any kind of money, or credit. UNTIL you put something inside the account. 

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The act of directing home seekers toward or away from particular areas either to maintain or to change the character of the neig
    10·1 answer
  • Insurance Agency started the year with a beginning capital balance of $ 25 comma 000. During the​ year, Rogers Insurance Agency
    14·1 answer
  • Normally, most organizational objectives can be summarized as:
    10·1 answer
  • Individuals frequently purchase products thought to be used by a desired group in order to achieve actual or symbolic membership
    5·1 answer
  • In order for information to be meaningful, a firm's accounting processes and procedures should be certified as accurate by accep
    12·1 answer
  • EA3.
    5·1 answer
  • Thrillville has $39.5 million in bonds payable. One of the contractual agreements in the bond is that the debt to equity ratio c
    12·1 answer
  • At the beginning of the year, a company predicts total overhead costs of $810,900. The company applies overhead using machine ho
    8·1 answer
  • A company factored $40,000 of its accounts receivable and was charged a 3% factoring fee. The journal entry to record this trans
    5·1 answer
  • "Eva Stone's home in Chicago was recently gutted in a fire. Her living and dining rooms were destroyed completely, and the damag
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!