Answer:
10,800
Step-by-step explanation:
500 X 9 = 4,500
700 X 9 = 6,300
4,500 + 6,300 = 10,800
The total number of bricks Carol needs for both jobs is 10,800.
La pregunta está incompleta ya que no se da el costo de la colocación de baldosas por m².
Suponga que el costo de los mosaicos por m² = c
Respuesta:
39.06c
Explicación paso a paso:
El costo del embaldosado será:
El costo por m² * área total a embaldosar
Dado que :
La dimensión de la habitación a embaldosar es:
Longitud = 9,30 metros
Ancho = 4.20 metros
El área total de la habitación a embaldosar es = Largo * ancho
Área total de la habitación a embaldosar = 9,30 m * 4,20 m
Superficie total de la habitación a embaldosar = 39,06 m²
Si el costo del mosaico por m² = c
El costo de embaldosar la habitación será:
39,06 * c = 39,06c
Answer:
C 1/125
Step-by-step explanation:
5 ^−3
Calculate 5 to the power of −3 and get
1/125
Answer:
The hint in this problem is the word "about" or approximately how many pounds. So we could find the solution by estimation through rounding off. We know that almonds cost about 3.50 per pound and a bag costs about $7.00. Dividing 7 by 3.50 per pound, will give us $7 ÷ $3.50 = 2 pounds.
The answer is 2 pounds.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.