1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
2 years ago
10

I'll mark you brainiest if you help me write a correct expression ​

Mathematics
1 answer:
horrorfan [7]2 years ago
8 0
Try
32= 6w or 32= 6 x w


You might be interested in
The parking lot at a store has a width of 20 yards 2 feet and a length of 30 yards
Liula [17]

Answer:

I guess you are trying to find the perimeter of the parking lot.

the fomula is P= 2L+2W.

Step by step:

20yards( 2 ft )+ 30 yards +20 yards + 30 yards=

100 yards 2 ft.

I hope it's help.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x) is a linear function, what is the value of n?
lana [24]
The generic equation for a linear function can be expressed in the slope intercept form f(x) = mx + b, where m is the slope and b is the y intercept. For this problem we can first find the equation of the line. Then we substitute x = 7 to get the f(x) value, which is n at the point x = 7.

To find the equation of the linear function we first find the slope. Slope is defined as the change in f(x) divided by the change in x. As we are given a linear function, the slope at every point is the same. We can pick any two points known to find the slope.

Let's pick (3, 7) and (9, 16). The slope m is m = (16-7)/(9-3) = 9/6 = 3/2.

Now that we have the slope, we can plug in the slope and one of the points to find b. Let's use the point (3, 7).
f(x) = mx + b
7 = (1/2)(3) + b
b = 11/2

Now we can write the equation
f(x) = (1/2)x + 11/2

Plugging in x = 7 we find that f(7) = 9. n = 9
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equations?<br><br> -4y – 3x = -11<br><br> x – 2y = 17
LekaFEV [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The teacher paid $12 for 6 pounds of candy. Which statement is true about her unit<br> rate?
Hunter-Best [27]

Answer:

For every pound of candy, the teacher spent $2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
vredina [299]

Answer:

$11.23

Step-by-step explanation:

To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.

<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Below is the graph of a system of two linear equations.
    10·1 answer
  • Which equation can be used to solve for "X"?
    7·1 answer
  • Help ? I need steps on how to do this
    5·1 answer
  • Use the following figure to answer the question. if line t is perpendicular to both line l and m then 1 and 2 are both right ang
    12·1 answer
  • I need help on this mathematical equation B is the Midpoint of AC.
    6·2 answers
  • The Panthers scored 13 more points than the Giants. The total of their scores was 47. How many points did each team score?
    6·1 answer
  • Ms. Brown is planting a rectangular garden. The garden is 90 feet long and 50 feet wide. What is the area of her garden ?
    9·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for each graph shown
    11·1 answer
  • Help pls and thank uu:)
    5·2 answers
  • Match Column A with the equivalent fraction in column b<br><br><br>​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!