Answer:
I guess you are trying to find the perimeter of the parking lot.
the fomula is P= 2L+2W.
Step by step:
20yards( 2 ft )+ 30 yards +20 yards + 30 yards=
100 yards 2 ft.
I hope it's help.
The generic equation for a linear function can be expressed in the slope intercept form f(x) = mx + b, where m is the slope and b is the y intercept. For this problem we can first find the equation of the line. Then we substitute x = 7 to get the f(x) value, which is n at the point x = 7.
To find the equation of the linear function we first find the slope. Slope is defined as the change in f(x) divided by the change in x. As we are given a linear function, the slope at every point is the same. We can pick any two points known to find the slope.
Let's pick (3, 7) and (9, 16). The slope m is m = (16-7)/(9-3) = 9/6 = 3/2.
Now that we have the slope, we can plug in the slope and one of the points to find b. Let's use the point (3, 7).
f(x) = mx + b
7 = (1/2)(3) + b
b = 11/2
Now we can write the equation
f(x) = (1/2)x + 11/2
Plugging in x = 7 we find that f(7) = 9. n = 9
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
For every pound of candy, the teacher spent $2
Step-by-step explanation:
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>