1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
2 years ago
5

CAN SOMEBODY PLZZ HELP IM STUDYING FOR A MATH TEST PLLZZZ HELP!!! Thank You!

Mathematics
1 answer:
KatRina [158]2 years ago
8 0

Answer:

46

Step-by-step explanation:

just do -4x-4=16 then 6x5=30 than add 16+30 =46

You might be interested in
Ian puts 300.00 into an account to use for school expenses the account earns 6%interest compounded annually how much will be in
romanna [79]

This problem is about componded interest. The formula for compounded interest is:

\begin{gathered} \text{Amount}=\text{Initial}\cdot(1+r)^t \\ \text{Where,} \\ \text{Amount is the total acumulative at time t.} \\ \text{Initial is the initial amount, at t=0} \\ r\text{ is the interest in decimal number.} \\ t\text{ is the time accordingly the interest, in this case is in years.} \end{gathered}

In this case, Initial = 300, r = 0.06 and t=10 so the total amount in the account after 10 years is:

\begin{gathered} \text{Amount}=300\cdot(1+0.06)^{10} \\ \text{Amount}=300\cdot1.06^{10} \\ \text{Amount}=300\cdot1.79085 \\ \text{Amount}=537.255 \end{gathered}

The amount after 10 years is 573.26.

4 0
9 months ago
A pencil and a ruler cost 2.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much is the pencil
Alenkasestr [34]
P + r = 2.50
r = p + 1

p + p + 1 = 2.50
2p + 1 = 2.50
2p = 2.50 - 1
2p = 1.50
p = 1.50/2
p = 0.75 <=== pencil cost 75 cents

r = p + 1
r = 0.75 + 1
r = 1.75 .....ruler cost 1.75
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. 3x + 5y + 5z =1<br> x - 2y = 5<br> 2x + 4y = 11
lilavasa [31]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Given the 3 equations

3x + 5y + 5z = 1 → (1)

x - 2y = 5 → (2)

2x + 4y = 11 → (3)

Use (2) and (3) to solve for x and y

Multiply (2) by 2

2x - 4y = 10 → (4)

Add (3) and (4) term by term

4x = 21 ( divide both sides by 4 )

x = \frac{21}{4\\}

Substitute this value of x into (3)

2 × \frac{21}{4\\} + 4y = 11

\frac{21}{2\\} + 4y = 11 ( subtract \frac{21}{2\\} from both sides )

4y = \frac{1}{2} ( divide both sides by 4 )

y = \frac{1}{8\\}

Substitute the values of x and y into (1) and solve for z

3 × \frac{21}{4\\} + 5 × \frac{1}{8\\} + 5z = 1

\frac{63}{4} + \frac{5}{8} + 5z = 1

\frac{131}{8} + 5z = 1 ( subtract \frac{131}{8} from both sides )

5z = - \frac{123}{8} ( divide both sides by 5 )

z = - \frac{123}{40}

Solution is

x = \frac{21}{4\\}, y = \frac{1}{8\\}, z = - \frac{123}{40}

3 0
2 years ago
Consider right triangle MNO below which expression represents the length of side MN
azamat

Answer:

I can help you via Watsapp

5 0
2 years ago
When converting between two measurement units, how can you tell which operation to use
german
Most of the time its juss common sense where you can point the right measurement with just sense i guess
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Results from previous studies showed 79% of all high school seniors from a certain city plan to attend college after graduation.
    5·1 answer
  • If elf =gjh ef=12 and Lf=7.8 find ij
    14·1 answer
  • Question 1: 3/4n+16=2-1/8n. Show work plzz for all i need help due tomorrow!!!
    14·1 answer
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • Need help with 3,4,5,6
    8·1 answer
  • The equation 3x + 2 = 29 is modeled below.
    5·2 answers
  • Find the absolute value.<br> - 150
    5·2 answers
  • 5) Brayden traveled 3 miles by'a bus, 25 miles by a train, 9 miles by a van, 30 miles
    12·1 answer
  • A farmer decides to sell 32 pounds of his small 96-pound potato crop. What percent of the crop did he sell?
    8·1 answer
  • The quadratic function f(x)=ax^2+4x+c has a maximum at the point (1, 9) . What are the values of a and c?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!