The answer to this question would be "0.047 or B". This is because that is almost half of the test, and there's a lot of factors that vary. Such as the weight of the test, what answers she chose, etc. But it is B.
If the triangles are similar, the base should be 24 inches. The legs on the first triangle are 12 inches. To get 36 inches (the other triangle), we multiply 12 by 3. 12 x 3 = 36. Because you did that to the legs, you must also do it to the base. 8 x 3 = 24. Therefore, the base of the second triangle is 24 inches.
Answer:
I think that I am right. One train is traveling at 75 mph and the other train is traveling at 91 mph
Step-by-step explanation:
Circumference of the circle is given as = 220 feet
We have to find the diameter.
Circumference is found as = 2 * PI * r


r=35.03
Diameter is 2*radius
Diameter =
= 70.06
Hence, diameter of the circle is 70.06 feet.
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!