1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
3 years ago
12

The cost of three tickets to a movie is at least $20. select an inequality that represents the cost x (in dollars) of each ticke

t. Then solve the inequality. write your solution in decimal form rounded to the bearest cent​
Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Como quito el ingles

You might be interested in
Identify the graph of y=x3.
77julia77 [94]

Answer:

2nd Graph

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Khan academy assignemnt
Hitman42 [59]

Answer:

(7,3)

Step-by-step explanation:

difference is 4.5x and -.5y

so apply to (2.5,3.5) and you get (7,3)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
List all the factors of 98!
marin [14]
<span>
 The factors of 98 are 1 ,2,7,14,49,98</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you use multiplication in your everyday life?
Bas_tet [7]

Answer:

On kitchen. Yes. there also we use multiplication. If we are trying to cook something from the recipe website, they tell to add 1 glass of water for 100 gm of rice. But we measure the amount of water based on the quantity of the rice. It’s simple multiplication.

Travelling with your friends. If we are travelling with our friends in a public transport facility like bus or metro, we need to buy multiple tickets. There we need to do multiplication.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
You have a bag of six marbles five are red and one is blue if you pick one without looking what color will you most likely get w
alekssr [168]
You are most likely to pick up a red because the quantity is more and a blue marble can be anywhere
7 0
2 years ago
Other questions:
  • $3,250 is withdrawn at the end of every month from an account paying 4.1% compounded monthly. Determine the previous value of th
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!!!! I know the answer, but I don’t know how to solve the problem!!!
    13·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • The formula for the surface area of a cylinder is A=2πr(r+h).Find h if A=80π and r=5.
    9·1 answer
  • The ratio of Joe’s stamp collection to Tom’s stamp collection is 6:2. If Joe has 72 stamps how many does Tom have?
    8·2 answers
  • How do you figure out 9/10 of 50
    13·2 answers
  • Which of the following points lies on the line 2x-y=12
    8·1 answer
  • A number is chosen at random from 1 to 50. Find the probability of selecting numbers greater than 30 and less than 36
    5·1 answer
  • Find one arithmetic means between 2 and 32? step-by-step​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ILL MARK AS BRAINLIEST!!!! what is the specific name and degree of the following polynomials?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!