1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
7

What best describes movement of particles in a solid

Mathematics
2 answers:
icang [17]3 years ago
8 0

Answer:

the movement of particles within a solid is normally slower, do to the particles being tighter together than the other classifications.

Fudgin [204]3 years ago
7 0

Answer:The particles in a solid are tightly packed and locked in place. Although we cannot see it or feel it, the particles are moving = vibrating in place.

You might be interested in
I NEED HELP FAST ON THIS PROBLEM!!!!! Idk what the answer is!!
djyliett [7]
Angle 1 = (140-40)/2

Angle 1 = 100/2
Angle 1 = 50 
4 0
3 years ago
Can someone please help me... I am totally confusedd!!!
Bas_tet [7]
The length would be 6
3 0
4 years ago
Match each point with one of the following rational number:
castortr0y [4]
A = -0.7
B = -9/16 (0.5623)
C = -0.4
D = -5/16 (0.3125)

The last option is correct 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the sixth grade school dance there are are 132 boys 89 girls and 14 adults
yuradex [85]

Um what is the question???


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Model and solve 2÷2/3
NeX [460]

Answer: 1/3

Step-by-step explanation:

1 divided by 3 = 1/3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Five hundred tickets were sold for a play the tickets cost $7.50 for adults and $4.00 for children A total of $3,312.50 was rece
    5·1 answer
  • 3.020 in decimals form
    9·2 answers
  • MechNerd has 3 dollars. He loses 1 dollar because he is dumb. How much does he have left?
    15·2 answers
  • Donald bought a box of golf balls for $9.59. There were 18 golf balls in the box. About how much did each golf ball cost?
    15·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Round to the whole number 3.5262
    8·2 answers
  • There were 60 multiple-choice questions and he answered 60% of them correctly. How many problems did Garrett get right?
    13·1 answer
  • Tori's Burgers cooks its burgers either well done or medium. Last night the restaurant served
    15·1 answer
  • Solve for x<br> 1+x&gt;2(-2-5x)+6x
    5·1 answer
  • Hello I would be very happy if you could solve this for me. Please help me.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!