1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
2 years ago
9

The number of calories burned while jogging varies directly with the number of minutes spent jogging. If george burns 150 calori

es by jogging for 20 minutes, how many calories does he burn by jogging for 30 minutes
Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]2 years ago
7 0
He will burn 225 calories. if you divide 150/20 it will equal 7.5 then multiply 7.5 by 30 and you’ll get 225
You might be interested in
Binomial (x - 6) and trinomial (-2x2 + x + 9) are the factors of which of the
djyliett [7]

Answer:

Option (3)

Step-by-step explanation:

If binomial (x - 6) and trinomial (-2x² + x + 9) are the factors of a polynomial then their multiplication will be equal to the polynomial.

(x - 6)(-2x² + x + 9) = x(-2x² + x + 9) - 6(-2x² + x + 9)

                              = -2x³ + x² + 9x + 12x² - 6x - 54

                              = -2x³ + 13x² + 3x - 54

Therefore, Option (3) will be the correct option.

8 0
2 years ago
Help me please. Fill in the green box
faust18 [17]
According to the euclidean triangle theorem
9 = z² / 13
z² = 9 x 13 = 117
z = 3 √13
3 0
3 years ago
At the movie theater all snacks and all movie tickets are priced the same. Four snacks and three movie tickets cost $40. Two sna
Nataliya [291]

We know that four snacks and three movie tickets cost $40 dollars, and when you take away 2 snacks but still keep the tickets, its $32.

2 snacks= $8

What i did to find the cost of each ticket is I divided 8 by 2 (8/2) and ended getting $4

1 snack= $4

Now to find the cost of each ticket, i divided 2 snacks ($8) and got this equation:

32 - 8= 24

3 tickets= $24

Now to find the amount for each ticket, i divided 24 by 3 (24/3) and got the answer:

1 ticket= $8

Therefore, snacks are $4 and movie tickets are $8

x tickets= 8x

x snacks= 4x

<em>Thank you! Btw can i please get brainly :3</em>

7 0
2 years ago
Evaluate a+b/2,if we know a=3 and b =6
Crazy boy [7]
4.5. because ⁼3=9, and 9 divided by 2 is 4.5
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
jane can do a job in 3 hours, while gary can do the same job in 2 hours. if jane works alone for an hour before gary helps her h
Rudiy27

Answer: 2hrs?

Step-by-step explanation: 3-2=1+1 hour she took alone = 2hrs

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, pleas
    9·2 answers
  • For an annual membership fee of $500,Mr.Bailey can join a country club that would allow him to play a round of golf for $35. Wit
    5·2 answers
  • Which equation represents the slope-intercept form of the line below?
    12·1 answer
  • I need help, trying to find slope and y intercept
    12·1 answer
  • What is:<br> (s+12)+(3s-8)<br> simplified?
    11·1 answer
  • Pls help with my math​
    8·2 answers
  • A system of equations is shown in the graph below
    9·1 answer
  • PLEASE I DESPERATELY NEED HELP WITHH THIS!!!!!!! I’ll give brainless and extra points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Scott has 16 pounds of fertilizer for his three gardens. He uses 3/8 of the fertilizer in his first garden and 1/4 of the fertil
    14·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!