Answer:
B
Step-by-step explanation:
u add both of the x's and add 7 and 2 then u times 7 and 5
Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
PEMDAS
100 times 7 is 700
678 times 56 is 37968
700 +8 - 37968
-37260
Answer:
quadratic
Step-by-step explanation:
because it has degree 2