1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
3 years ago
14

Whats the equation help pls.

Mathematics
1 answer:
garik1379 [7]3 years ago
6 0

Answer:

One bottle cost 0.41 cents

Step-by-step explanation:

5.89 - 3.43 = 2.46

2.46 divided by 6 = 0.41

I did not add tax.

You might be interested in
The graph below shows two functions: function f of x is a straight line which joins the ordered pairs negative 2.5, 9 and 2.5, n
weqwewe [10]
We are looking for the approximate solution of -2x+4=(0.25)^x, that is, we are looking for the solution of the equation f(x)=g(x).

The solution of this equation are represented by the intersecting points (x, y) of the graphs of these functions, because the intersecting points (x, y) are such that 

                    y=f(x), but also y=g(x).


From the graph, we can see that there are two solutions, one is at approximately x=2, and the other is approximately -1.4.


Answer: -1.4, 2.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will mark as brainliest:)
labwork [276]
Hii I believe your option would be D. I hope it helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
Illusion [34]

Answer:

0.87$ per unit ........

6 0
3 years ago
What are the transformations? <br><br> Need a quick answer please
julia-pushkina [17]

Answer:

All of them

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The sum of the digits of a 2-digit number is 1. What is the number?
Gnom [1K]

Answer:

The number is 10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much salt is there in a 50 gallons of a 3% salt solution ?
    9·1 answer
  • Zoe and Hannah share tips in the ratio 3:7 <br> Last week ,Zoe received £24
    7·1 answer
  • A​ country's people consume 6.7 billion pounds of candy​ (excluding chewing​ gum) per year. Express this quantity in terms of po
    6·1 answer
  • Look at image. Please help quick.
    10·1 answer
  • (need now) Emily sold 66 boxes of cookies for a fundraiser. If she sold 40% of the total number of boxes sold for the fundraiser
    13·1 answer
  • In ΔSTU, s = 6.1 cm, t = 3.2 cm and u=7.4 cm. Find the measure of ∠S to the nearest 10th of a degree.
    9·2 answers
  • 4х + Зу = -24<br> What are the x and y points for this equation
    7·1 answer
  • What is the sound intensity of a noise that is 130 dB
    6·2 answers
  • Misaki’s fish tank is half full of water because she is cleaning it. The tank is a right rectangular prism with a length of 8 in
    11·2 answers
  • Tamara bought a $22 mailbox using a 10% off coupon David bought an identical mailbox for $19.95 at a different store
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!